Budowa komina systemowego – poradnik

0
Budowa komina systemowego – poradnik

Wygodną i znacznie tańszą alternatywą dla murowanych z cegły przewodów dymowych jest budowa komina systemowego. Takie rozwiązania ma w swojej ofercie wielu producentów, a łatwo dostępne systemy kupisz w większości supermarketów budowlanych, w tym także u nas. Z tego artykułu dowiesz się jak postawić komin systemowy krok po kroku. To naprawdę nie jest skomplikowane! Poznaj podstawowe zasady obowiązujące przy murowaniu kominów z gotowych elementów i sprawdź jakich błędów bezwzględnie powinieneś unikać w trakcie montażu!

Lokalizacja komina powinna zostać określona w projekcie budowlanym. Nie powinien on przylegać do ścian konstrukcyjnych budynku, zaleca się zastosowanie minimum 2-centymetrowej przerwy. Pod miejscem, w którym ma zostać wzniesiony przewód dymowy, konieczna jest budowa fundamentu. Montaż systemu kominowego należy rozpocząć po postawieniu zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych budynku. Przed rozpoczęciem budowy sprawdź, czy zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy oraz dokumentację.

Murowanie kominów systemowych - krok po kroku

 1. Pierwszy element komina - betonowy cokół lub jeden z pustaków konstrukcyjnych - ustaw na fundamencie i wypełnij betonem, dbając o odpowiednie wypoziomowanie podstawy.
 2. Dokładaj kolejne pustaki, łącząc je na zaprawę kominową. Na początku zamocuj kształtkę i odprowadzenie skroplin (zgodnie z instrukcją producenta).
 3. Jeśli budowa komina systemowego zakłada jego docieplenie wewnętrzne po każdym położonym pustaku umieść w otworze warstwę wełny mineralnej. Następnie do otworu wsuń fragment ceramicznego lub stalowego wkładu znajdującego się w zestawie.
 4. Jaka zaprawa do komina systemowego będzie najlepsza? Specjaliści polecają korzystanie z wysokiej klasy zapraw cementowych lub cementowo-wapiennych. Na rynku znajdziesz również szeroki wybór dedykowanych spoiw do budowy i naprawy kominów.
 5. Miejsca styku kolejnych rur uszczelnij specjalną taśmą montażową (w przypadku kominów powietrzno-spalinowych).
 6. W przypadku drewnianego stropu należy postawić komin systemowy w odpowiednim oddaleniu od elementów konstrukcyjnych. Jeśli fragmenty belek stropowych przeszkadzają przy murowaniu systemu dymowego, należy je wyciąć, a następnie uzupełnić konstrukcję za pomocą tzw. wymian połączonych z całymi belkami.
 7. Po zakończeniu prac związanych z budową stropu kontynuuj murowanie komina systemowego.
 8. Część konstrukcji wystająca powyżej dachu powinna zostać odpowiednio wzmocniona. W tym celu użyj specjalnych, gwintowanych prętów, umieszczając je w przygotowanych na rogach pustaków otworach. Teraz pozostaje już tylko wykończenie komina, poprzez jego obmurowanie lub obłożenie płytką elewacyjną.
 9. Stawiając komin systemowy, powinieneś nakryć go od góry tzw. czapką prefabrykowaną z materiałów betonowych.
 10. W celu usprawnienia ciągu wylot przewodu dymowego lub wentylacyjnego możesz uzbroić w dodatkową nasadę kominową.
 11. Ostatnim krokiem przy murowaniu systemu kominowego jest wykonanie opierzenia, czyli obróbki blacharskiej, która trwale połączy system dymowy z pokryciem dachowym.

Budowa komina systemowego - ocieplanie komina nad dachem

Ocieplanie komina nad dachem - czy jest konieczne?

Kwestią, która budzi wiele emocji przy murowaniu kominów systemowych, jest ocieplenie części wystających ponad połać dachową. Choć w większości gotowych zestawów nie ma materiałów izolacyjnych dla tej części konstrukcji, dobrą praktyką jest jej docieplenie, jeśli powyżej dachu wystaje więcej niż 50 cm przewodu. W sytuacji, gdy wkład jest odpowiednio ocieplony od środka, lub gdy komin z zewnątrz obmurowany jest cegłami, z wykonywania termoizolacji możesz zrezygnować.

Najczęstsze błędy przy budowie kominów systemowych

Choć postawienie komina systemowego nie jest trudne, jeśli odpowiednie czynności wykonuje się krok po kroku, podczas robót powinieneś uważać, by nie popełnić typowych błędów. Jednym z nich jest wybór nieodpowiedniej zaprawy, skutkujący nietrwałym połączeniem elementów lub wykwitami. Błędem jest również oparcie sufitu na konstrukcji systemu kominowego czy jej przyleganie do drewnianych elementów stropu. Do jednego przewodu dymowego nie należy podłączać więcej niż jednego urządzenia grzewczego, a czopuch kotła nie powinien być połączany do przewodu ze spadkiem mniejszym niż 5%.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl