Jak działa powietrzna pompa ciepła do CWU - zasada działania

0
Jak działa powietrzna pompa ciepła do CWU - zasada działania

Nie wymagają opału ani dodatkowej kotłowni i mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła powietrze/woda – bo nich mowa – stanowią coraz chętniej wybieraną alternatywę dla tradycyjnych kotłów grzewczych. Są ekologiczne, pozwalają obniżyć koszty ogrzewania i mają praktycznie bezobsługowy charakter. Z tego tekstu dowiesz się, jak działa powietrzna pompa ciepła i na co zwracać uwagę, przy wyborze takiego rozwiązania do swojego domu.

Czym jest powietrzna pompa ciepła do CWU

Dostępne w ofercie wielu producentów i dystrybutorów powietrzne pompy cieplne to urządzenia zasilane powietrzem atmosferycznym. Wykorzystanie zjawiska aerotermii pozwala wykorzystywać je – podobnie jak pozostałe rodzaje pomp ciepła – w systemach c.o. oraz c.w.u. Charakterystycznym elementem budowy pompy powietrznej jest zastosowanie kilku obiegów, umożliwiających pobranie gazu z zewnątrz, odseparowanie z niego energii, jak również jej transmisję do domowej instalacji grzewczej.

Na rynku występują dwa podstawowe systemy o odmiennej konstrukcji:

  • pompa powietrzna typu split,
  • powietrzna pompa cieplna monoblok.

Urządzenie typu split posiada 2 moduły, z których jeden (z parownikiem, wentylatorem i sprężarką) znajduje się poza budynkiem, a drugi (ze skraplaczem, podgrzewaczem oraz pompą c.o.) w jego wnętrzu. Z kolei w monoblokach wszystkie te elementy mieszczą się w jednej obudowie i są instalowane na zewnątrz.

przydomowa powietrzna pompa ciepła do CWUJak działa powietrzna pompa ciepła do CWU

Obydwa rodzaje powietrznych pomp ciepła charakteryzuje ta sama zasada działania. Każde z urządzeń zasysa powietrze (atmosferyczne lub z pomieszczenia). W parowniku dochodzi do oddania ciepła z powietrza do czynnika chłodniczego, który pod wpływem ogrzania zmienia stan z ciekłego na gazowy, a następnie trafia do sprężarki, gdzie wzrastają jego temperatura oraz ciśnienie. Dalej czynnik transportowany jest do wymiennika ciepła, gdzie oddaje swoją temperaturę wodzie zmagazynowanej w zasobniku c.w.u. Schłodzony czynnik ponownie się skrapla, obniżeniu ulega również jego ciśnienie. Trafia do parownika, w którym cały proces rozpoczyna się od początku.

Jakie powietrzne pompy ciepła do CWU wybierać?

Kluczowym parametrem, jeśli chodzi o wybór pompy ciepła powietrze/woda, jest jej moc. Chcąc przyłączyć do takiego urządzenia instalację zlokalizowaną w starym budynku lub posiadającym gorszą izolację termiczną, moc pompy powinna wynosić minimum 70W/m. Z kolei w przypadku nowego budownictwa i domów energooszczędnych, wystarczająca będzie moc w granicach 50W/m.

Wiele osób obawia się instalacji pompy ciepła w swoim domu ze względu na skomplikowaną – w ich opinii – zasadę działania tego typu urządzeń. Tymczasem, praktyka pokazuje, że takie źródła są nie tylko ekologiczne i wydajne, ale również łatwe w eksploatacji. Jeśli poszukujesz sprawdzonych rozwiązań od uznanych producentów, odwiedź nasz sklep internetowy. Znajdziesz w nim szeroki wybór powietrznych pomp ciepła do c.o. oraz c.w.u. W każdej chwili możesz również liczyć na fachowe doradztwo naszych ekspertów, którzy pomogą Ci dopasować parametry urządzeń grzewczych do zapotrzebowania energetycznego w Twoim domu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl