Jak działa zawór termostatyczny? Zasada działania

0
Jak działa zawór termostatyczny? Zasada działania

Pod koniec ubiegłego stulecia pojawiły się przepisy wymuszające montaż termostatów z na kaloryferach. Ponieważ stosuje się je po dziś dzień, warto wiedzieć, czym jest taki zawór i jak działa? Zapraszamy do lektury - odpowiadamy!

Zawór grzejnika z termostatem - po co się go stosuje?

Ten tajemniczy element, to niewielkie pokrętło znajdujące się praktycznie na każdym grzejniku. Jego najważniejszym zadaniem jest regulowanie temperatury w pomieszczeniu bez ingerencji użytkownika. Wystarczy ustawić go na konkretny, wybrany przez siebie poziom. Urządzenie samo zadba o odpowiedni komfort termiczny w budynku.

Autorytet zaworu termostatycznego - co czyni go tak popularnym rozwiązaniem?

W końcówce lat 90 nie bez powodu zdecydowano się na prawne wymuszenie montażu takich urządzeń na wszystkich kaloryferach. Problemem w tamtym czasie było bowiem nadmierne zużycie energii. Grzejniki bez regulatorów zawsze pracowały z pełną mocą. W mieszkaniach robiło się przesadnie gorąco i sucho, przez co konieczne było regularne otwieranie okien i wietrzenie. Generowało to ogromne straty energii i było niekorzystne dla środowiska. Zawór termostatyczny całkowicie rozwiązał ten problem. Obecnie cieszy się on ogromnym autorytetem z kilku ważnych powodów:

  • poprawia komfort termiczny w budynku (utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu na określonym, wybranym przez użytkownika poziomie),
  • zmniejsza rachunki za zużycie energii (grzejnik bardzo rzadko pracuje z pełną mocą),
  • sprzyja ochronie środowiska (regulowanie mocy ogranicza zużycie energii),
  • jest prosty w obsłudze, skuteczny i trwały.

Dodatkowo urządzenie chroni grzejniki przed uszkodzeniem. Gdy na dłużej wyjeżdżasz z domu, możesz po prostu zakręcić ogrzewanie. Zawór termostatyczny nie pozwoli jednak, aby temperatura w budynku spadła poniżej 6-7 stopni. Dzięki temu nie dojdzie do groźnego zamarzania wody w układzie, która mogłaby doprowadzić do rozszczelnienia kaloryferów.

Budowa zaworu termostatycznego

Wbrew pozorom nie jest to żadne innowacyjne rozwiązanie technologiczne. To nic innego, jak klasyczny termostat. Jego konstrukcja składa się z kilku następujących elementów:

  • zawór podgrzejnikowy,
  • głowica termostatyczna,
  • czujnik temperatury (niewielki zbiorniczek wykonany z elastycznego materiału i wypełniony cieczą lub gazem),
  • pokrętło regulacyjne.

Zasada działania zaworu termostatycznego

We wspomnianym wcześniej czujniku znajduje się substancja termokurczliwa - zmienia swoją objętość zależnie od temperatury. W efekcie elastyczny zbiorniczek kurczy się lub nadyma, poruszając niewielkim grzybkiem regulującym położenie zaworu. Im bardziej jest on otwarty, tym większa jest moc pracy grzejnika.

Na głowicy termostatycznej zamontowane jest pokrętło, którym możesz regulować temperaturę dla całego pomieszczenia. Po ustawieniu konkretnej wartości zawór będzie automatycznie zmniejszał lub zwiększał przepływ gorącej wody wewnątrz kaloryfera. Gdy dookoła urządzenia jest już wystarczająco ciepło, termostat może nawet całkowicie odciąć dopływ cieczy do grzejnika. Zimne kaloryfery nie są więc niczym niezwykłym. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest komfortowa, możesz być spokojny - system działa poprawnie. Zawór otworzy się ponownie automatycznie, gdy wnętrze zacznie się wychładzać.

Prawidłowe używanie zaworu termostatycznego

Urządzenie „monitoruje” temperaturę otoczenia i niestety łatwo zaburzyć jego działanie. Kaloryfery najczęściej zamontowane są tuż pod oknami. Jeśli zimą zdecydujesz się na wietrzenie pomieszczenia, termostat będzie owiewany mroźnym powietrzem. Reakcja jest natychmiastowa - pełne otwarcie przepływu gorącej wody do grzejnika. Pamiętaj, aby przed wietrzeniem zawsze zakręcić głowicę termostatyczną.

Z tego samego powodu kaloryferów nie powinno się zabudowywać, na przykład zasłaniać meblami. Tworzysz w ten sposób ciasną komorę i oszukujesz termostat. Grzejnik ogrzewa tylko wąską przestrzeń dookoła siebie i czujnik szybko zamyka zawór. Temperatura w pomieszczeniu będzie natomiast niższa, dużo mniejsza od ustawionej na pokrętle.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl