Jak działa zbiornik hydroforowy? Zasada działania

0
Jak działa zbiornik hydroforowy? Zasada działania

Choć ich zastosowanie jest powszechne, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak działają. Zbiorniki hydroforowe, bo o nich mowa, sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występuje zapotrzebowanie na wodę do zasilania instalacji lub podlewania ogrodu. Wykorzystuje się je także do wypompowywania nadmiaru wody z różnych terenów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa hydrofor i czy warto zainwestować w jego zakup, sprawdź nasz praktyczny poradnik.

Czym jest zbiornik hydroforowy

Mówiąc najprościej, hydrofor to zbiornik służący do magazynowania wody zasilającej instalację. Najprostsze zestawy tego typu składają się z naczynia do akumulowania cieczy, pompy hydroforowej, czujnika ciśnienia (presostatu) oraz zaworów. Jego zastosowanie pozwala przez cały czas utrzymywać odpowiednie ciśnienie obiegu wody. Dzięki temu istnieje możliwość jej wykorzystywania w dowolnym celu, także tam, gdzie nie dociera gminna lub miejska sieć wodociągowa. Taki system sprawdzi się np. na działce za miastem czy w budynku położonym w większym oddaleniu od zasadniczej zabudowy miejscowości.

kran zasilany wodą ze zbiornika hydroforowegoJak działają zbiorniki hydroforowe?

Podobnie jak jego budowa, również zasada działania hydroforu jest dość prosta. Zbiornik do pewnego poziomu wypełnia się wodą, nad którą znajduje się powietrze, tworzące tzw. poduszkę. Wraz ze wzrostem ilości wody pompowanej do zbiornika, ilość miejsca zajmowanego przez powietrze ulega zmniejszeniu, więc dochodzi do sprężania poduszki. Dzieje się tak do momentu osiągnięcia maksymalnego poziomu ciśnienia, kontrolowanego przez presostat. Po odkręceniu kranu woda jest wypychana ze zbiornika przez sprężone powietrze, a gdy ciśnienie wewnątrz spadnie, jest ona ponownie dotłaczana przez pompę hydroforową i cały proces rozpoczyna się od początku.

Jakie zbiorniki hydroforowe kupować?

Wiesz już, jak działa hydrofor, czas dowiedzieć się, jaki zbiornik będzie najlepszy dla Twoich potrzeb. Kwestią, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jest wydajność pompy hydroforowej, odpowiadającej za tłoczenie wody do zbiornika. Dla zapewnienia płynności działania całego układu jej moc powinna przewyższać zakładany maksymalny pobór wody w instalacji. Nie bez znaczenia jest również pojemność zbiornika. Należy dobrać ją zależnie do ilości zużywanej wody. W ten sposób możliwe będzie zapewnienie stałego ciśnienia w sieci i jednocześnie ograniczenie ilości cyklów włączania/wyłączania pompy, co pozwoli przedłużyć jej żywotność.

Gdzie kupić hydrofor?

Uniwersalne zastosowanie zbiorników hydroforowych oraz ich prosta zasada działania czynią z nich coraz częstsze wyposażenie gospodarstw domowych. Zakup hydroforu powinien być jednak odpowiednio przemyślany – warto kierować się powyższymi wskazówkami i wybrać model, który odpowie na zapotrzebowanie danej sieci wodociągowej. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz bogaty wybór zbiorników, pomp oraz akcesoriów do hydroforu, jak i kompletne zestawy, gotowe do natychmiastowego użycia. Sprawdź dostępne produkty i zamów lub skorzystaj z fachowego doradztwa, w kwestii wyboru urządzenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl