Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Odpowietrzanie krok po kroku

0
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Odpowietrzanie krok po kroku

Gdy za oknem zimowa szaruga, przenikliwy wiatr i nieprzyjemny mróz, ciepły dom powinien być idealnym schronieniem. Nowoczesne systemy grzewcze, w tym podłogowe, cechują się doskonałą wydajnością przy ograniczeniu kosztów eksploatacji. Niestety sezon zimowy często rozpoczyna się problemami. Jednym z powszechniejszych jest zapowietrzone ogrzewanie podłogowe. Czym się objawia i jak temu zaradzić? Na te pytania odpowiemy w dalsze części - zapraszamy!

Zapowietrzona podłogówka - jak rozpoznać?

Dostanie się powietrza do takiego systemu, nie jest niczym niezwykłym i zdarza się bardzo często. Co ważne, w nowoczesnych konstrukcjach ogrzewania podłogowego rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Można zrobić to samodzielnie, bez interwencji specjalistów.

Najbardziej typowym objawem jest spadek wydajności ogrzewania. Powietrze zalegające w rurkach utrudnia lub całkowicie blokuje przepływ gorącej wody. Wyraźnie niższą temperaturę najczęściej zauważa się tylko w określonych punktach. Wynika to z tego, że systemy dzielą się na osobne sekcje. Jeśli jedna z nich ulegnie zapowietrzeniu, inne działają bez żadnych problemów.

Drugim, również powszechnym objawem, są niepokojące szumy i inne dźwięki dobiegające z podłogówki. To efekt przeciskania się wody przez pęcherzyki powietrza. Zjawisko nie jest groźne, ale skutecznie zmniejsza wydajność ogrzewania.

Dlaczego podłogówka może się zapowietrzać?

Zanim przejdziesz do odpowietrzania ogrzewania podłogowego, powinieneś dowiedzieć się, dlaczego w ogóle dochodzi do takich sytuacji. Samo zjawisko to nic innego jak obecność pęcherzyków powietrza (lub innego gazu) w układzie. Dochodzi do niego zazwyczaj z następujących powodów:

  • parowanie, które jest naturalnym zjawiskiem towarzyszącym podgrzewaniu wody,
  • zastosowanie zbyt dużej ilości pakuł do uszczelnienia instalacji (jeśli są pozostawione w rurach, gniją i wydzielają metan),
  • miniaturowe nieszczelności w układzie (instalacja nie cieknie, ale zasysa powietrze przez mikro kanaliki),
  • zbyt szybkie napełnienie nowej instalacji wodą (proces ten powinien być tym wolniejszy, im bardziej rozbudowany jest system),
  • jeśli instalację tworzą rurki z tworzywa sztucznego bez wkładki antydyfuzyjnego, powietrze może dostawać się do środka przez porowatą strukturę tego materiału.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Rozwiązanie tego problemu na szczęście nie jest dużym wyzwaniem, gdyż większość podłogówek wyposażona jest w specjalny zawór na belce powrotnej. Procedura jest bardzo prosta i ogranicza się do kilku kroków:

  1. Główną pompę podłogówki ustaw na maksymalną wydajność pracy (najwyższy dostępny bieg).
  2. Teraz musisz zakręcić wszystkie zawory znajdujące się na belce powrotnej, pozostawiając otwartą tylko jedną pętlę ogrzewania podłogowego.
  3. Uruchom dopływ wody z sieci wodociągowej i odczekaj 10 do 15 minut. W tym momencie następuje proces odpowietrzania. Przepływająca woda zaczyna wypychać zgromadzone w układzie gazy, czemu towarzyszyć mogą syczenie oraz delikatne "zapocenie" odpowietrzników.
  4. Po wykonaniu powyższych kroków usuniesz powietrze z jednej pętli. Jeśli masz ich w domu kilka, procedurę powtórz kolejno dla każdej z nich.

Jak widzisz, nie jest tutaj potrzebne żadne urządzenie do odpowietrzania ogrzewania podłogowego. Spokojnie przeprowadzisz je we własnym zakresie. Warto robić to regularnie, aby zachować pełną wydajność i sprawność instalacji.

Odpowietrzanie podłogówki z ogranicznikiem temperatury powrotu

Warto wspomnieć jeszcze o tym, jak odpowietrzyć podłogówkę z zaworem RTL. W budynkach najczęściej stosuje jednocześnie instalację w podłodze oraz klasyczne kaloryfery na ścianach. Najprostszym rozwiązaniem są więc ograniczniki temperatury powrotu, określane mianem zaworu RTL. Montowane tuż przy kaloryferach pozwalają użytkownikowi w miarę płynne regulować ciepło w pomieszczeniu.

Z grzejników również należy usunąć zalegające powietrze i inne gazy. Aby to zrobić, musisz odkręcić wspomniany zawór RTL do najwyższego położenia (na maksymalną temperaturę). Procedura odpowietrzania jest dokładnie taka sama jak opisana wcześniej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl