Jaki komin do jakiego kotła?

0
Jaki komin do jakiego kotła?

Zastosowanie konkretnego urządzenia grzewczego w dużym stopniu determinuje wybór odpowiedniego systemu kominowego. Współcześnie, producenci pieców oferują nam niezwykle szeroką gamę rozwiązań w zakresie kotłów na paliwa stałe, ciekłe lub gazowe. Do wybranej metody ogrzewania należy jednak dopasować system dymowo-wentylacyjny, odpowiadający parametrom całej instalacji. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni komin do pieca węglowego, gazowego, olejowego lub na pellet.

Dobór komina do pieca – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Podstawowym zadaniem każdego systemu kominowego jest odprowadzanie spalin z instalacji centralnego ogrzewana. Aby proces ten przebiegał sprawnie i bezpiecznie dla domu oraz jego użytkowników, niezbędne jest dostosowanie parametrów komina, takich jak przekrój przewodu dymowego czy tworzywo zastosowane do budowy, do właściwości całego systemu grzewczego. Kluczowy jest rodzaj posiadanego źródła ciepła (kotła) oraz jego moc. Poszczególne paliwa emitują spaliny o różnym składzie i poziomie agresywności, dlatego konstrukcja kanałów dymowych powinna być odpowiednio wytrzymała.

Jaki komin do pieca węglowego?

Choć alternatywne paliwa w coraz większym stopniu wykorzystuje się do zasilania instalacji centralnego ogrzewania, kotły na paliwo stałe w dalszym ciągu stanowią największy odsetek stosowanych w Polsce urządzeń grzewczych. Najpopularniejsze są piece opalane węglem kamiennym (w tym także ekogroszkiem), drewnem, brykietem lub pelletem. Starszy typ kotłów na paliwa stałe może zostać podłączony do tradycyjnego, murowanego komina. Jednak w przypadku nowoczesnych pieców na pellet czy ekogroszek, bardziej wydajnym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu z wkładem ceramicznym lub wykonanym ze stali kwasoodpornej. Dedykowany komin do pieca na pellet większą szczelność i nie są narażone w tak dużym stopniu na działanie agresywnych substancji zawartych w spalinach. Przewody ceramiczne lub metalowe to również niższe ryzyko zapalenia się sadzy, z uwagi mniejszą skłonność gromadzenia się jej na ściankach, niż w przypadku kominów z cegły.

komin do kotła kondensacyjnego na dachu

Wybór komina do pieca gazowego

W ostatnich latach wiele gospodarstw domowych decyduje się na montaż urządzeń grzewczych opalanych gazem, np. pieców kondensacyjnych. To zdecydowanie „najczystsza” spośród wszystkich dostępnych technologii grzewczych, niestety ograniczona przez wysokie koszty i brak odpowiedniej infrastruktury, zwłaszcza poza wielkimi miastami. W przypadku pieca kondensacyjnego najlepiej sprawdzają się produkty o wysokim stopniu izolacji termicznej, wykonane ze stali nierdzewnej. Alternatywą może być również gotowy komin do centralnego ogrzewania, z wewnętrzną wkładką ze stali chromoniklowej. Jej zastosowanie zapobiega skraplaniu kondensatu na ściankach komina.

Jaki komin do pieca olejowego?

W przypadku instalacji grzewczych zasilanych olejem, wymogi co do systemów kominowych są bardzo podobne, jak przy przewodach dymowych do pieca gazowego. Odpowiednia termoizolacja wkładu jest jednym z kluczowych warunków sprawnego odprowadzania spalin na zewnątrz. Oprócz wkładów chromoniklowych dobrze sprawdzą się tu również klasyczne rury ze stali kwasoodpornej, podobne do tych stosowanych przy kotłach na paliwa stałe. Zaletą takiego rozwiązania jest również szybsze nagrzewanie się tego gatunku stali, co pozwala zoptymalizować ciąg kominowy.

Kominy do centralnego ogrzewania – gotowe czy murowane?

Wybór odpowiedniego systemu kominowego ułatwia bogata oferta producentów zestawów dedykowanych poszczególnym instalacjom. Jeśli nie wiesz, jak wybrać najlepszy komin systemowy, odpowiednich informacji udzieli Ci sprzedawca. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by w nowo budowanym lub remontowanym domu wznieść komin metodą tradycyjną. Jednak w takim przypadku warto od razu zastosować odpowiednie wkładki, które podniosą parametry w zakresie szczelności i ułatwią czyszczenie instalacji. Wyposażając centralne ogrzewanie w gotowy komin systemowy, nie musisz martwić się o dopasowanie wkładu, który stanowi integralny element całego zestawu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl