Jaki komin do kominka wybrać?

0
Jaki komin do kominka wybrać?

Własny dom z kominkiem to marzenie wielu rodzin. Jeśli jesteś na etapie realizacji tej jakże przyjemnej wizji, powinieneś zadbać o każdy detal instalacji urządzenia w budynku. Jednym z kluczowych jest wybór odpowiedniego przewodu spalinowego oraz jego prawidłowa instalacja. Podpowiadamy, jak wybrać wkład kominowy do kominka i na co zwracać szczególną uwagę, instalując kanał dymowo-wentylacyjny.

Jak wybrać właściwy komin do kominka?

Aby korzystanie z kominka w domu było przyjemne, komfortowe i przede wszystkim bezpieczne, konieczny jest szczelny, odpowiednio dopasowany przewód dymowy. W przypadku takich urządzeń grzewczych powinieneś pamiętać przede wszystkim o zapewnieniu odpowiedniej wielkości kanału do odprowadzania spalin. Komin nie powinien mieć istotnych zwężeń, redukcji, ani odchyleń od pionu. W przypadku najpopularniejszych wkładów - okrągłych lub prostokątnych istotne jest, by ich rozmiar kroćca odprowadzania spalin odpowiadał rozmiarowi komina. Z kolei w przypadku systemów murowanych pole prostokąta powinno być równe polu koła (wylot spalin z kominka).

Rodzaje kominów w kominkach domowych

Ze względu sposób wykonania, kominy do kominków możemy podzielić na 3 podstawowe kategorie:

  • murowane,
  • ceramiczne,
  • stalowe.

Pierwszy z wymienionych typów - murowany - uchodzi za rozwiązanie najmniej trwałe w przypadku domowych kominków. Jednocześnie, zbudowany z cegieł lub innych materiałów system dymowy jest najbardziej narażony na ubytki, pęknięcia i nieszczelności. Właśnie dlatego do kanałów murowanych zaleca się dodatkowo instalację ceramicznego lub stalowego wkładu, co jednak wydłuży czas i podniesie koszty wykonania całej inwestycji.

W porównaniu z konstrukcjami murowanymi ceramiczne lub stalowe kominy żaroodporne nie wymagają dodatkowych uszczelnień. Nie są również tak bardzo narażone na niekorzystne działanie spalin czy wilgoci, co pozwoli na ich wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie.

Komin do kominka - na co zwracać uwagę?

Zastanawiając się, jaki komin do kominka najlepiej spełni swoje zadania, powinieneś uwzględnić jego najbardziej pożądane właściwości. Dedykowane do domowych instalacji przewody dymowe powinny być przede wszystkim:

  • odporne na działanie wysokich temperatur - ok. 400°C - tyle ma dym z kominka. W trakcie zapalenia się sadzy temperatura może wzrosnąć do nawet 1000°C,
  • odpowiednio szerokie - minimalna średnica wkładu kominowego powinna wynosić 15 cm lub 14 x 14 cm w przypadku kanałów o przekroju kwadratowym. Jeśli moc urządzenia grzewczego przekracza 10kW, szerokość przewodu dymowego powinna zostać wyliczona przez specjalistę,
  • starannie wykonane - jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na murowany komin, pamiętaj, by jego konstrukcja oraz zastosowana zaprawa eliminowały ewentualne nieszczelności lub ryzyko pęknięć,
  • pozbawione załamań - bardzo ważne jest pionowe prowadzenie przewodu spalinowego na całej jego długości. Konstrukcja komina nie powinna zakładać odchyleń większych niż 30° (max. 2 odchylenia),
  • wyposażone w otwór umożliwiający wyczystkę,
  • zabezpieczone u wylotu siatką przeciwiskrową,
  • wyprowadzone minimum 60 cm ponad kalenicę budynku.

Jaki komin będzie najlepszy do kominka?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kryteria, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór metalowego lub ceramicznego systemu kominowego. Przy kominach murowanych niezbędna będzie instalacja odpowiedniego wkładu, jednak zastosowanie oryginalnego, żaroodpornego przewodu ze stali jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Na rynku znajdziesz szeroki wybór systemów dymowych i dymowo-wentylacyjnych do domowych kominków. 

Najczęściej metalowe przewody wykonywane są ze stali kwasoodpornej, jednak mogą różnić się między sobą grubością blachy. Przykładowo, komin żaroodporny od grubości 1 mm będzie odporny nie tylko na wysoką temperaturę, ale również na ewentualne skutki zapłonu sadzy. W opinii wielu fachowców, produkty żaroodporne z popularnej „kwasówki” stanowią najlepsze rozwiązanie do domowych kominków opalanych ekologicznymi paliwami: pelletem, drewnem, czy słomą.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl