Jaki komin do kotła gazowego? Poradnik wyboru

0
Jaki komin do kotła gazowego? Poradnik wyboru

Ogrzewanie gazowe cieszy się coraz większą popularnością, zarówno w przypadku budynków wielorodzinnych, jak i małych domków mieszkalnych. Brak smogu, bezobsługowy charakter instalacji cieplnej, a w niektórych przypadkach również brak konieczności posiadania kotłowni powodują, że z roku na rok rozwiązanie to znajduje coraz większe grono zwolenników. Taki system wymaga jednak właściwego odprowadzania spalin. Podpowiadamy, jaki komin do pieca gazowego sprawdzi się najlepiej w przypadku pieców z otwartą i zamkniętą komorą spalania.

Jaki komin do gazu? Najważniejsze parametry przewodu dymowego

Decydując się na ogrzewanie gazowe w starym budynku, zazwyczaj konieczne jest dostosowanie istniejącego systemu dymowego do nowego kotła. W przypadku opalania tego typu paliwem kluczowe jest to, by komin miał właściwości antykorozyjne, co zapewni mu odporność na destrukcyjne działanie skroplin oraz substancji będących produktem reakcji spalania. Z tego powodu, za najlepsze kominy do kotłów gazowych jedno- i dwufunkcyjnych uznawane są przewody ze stali kwasoodpornej, kominy ceramiczne lub wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych. Wybór systemu odprowadzania spalin determinuje również typ kotła gazowego, a ściślej mówiąc – rodzaj komory spalania, która może być otwarta lub zamknięta.

Komin do pieca gazowego z otwartą komorą spalania

Komin do pieca gazowego

Instalacja takiego pieca wymaga specjalnego pomieszczenia z naturalnym dopływem zewnętrznego powietrza. W odróżnieniu od urządzeń z komorą zamkniętą, kocioł tego rodzaju nie może zostać zainstalowany w kuchni czy łazience – potrzebna jest do tego piwnica lub wydzielona kotłownia. Nie jest możliwe odprowadzanie spalin bezpośrednio przez komin murowany z cegły, dlatego konieczna będzie instalacja wkładu ze stali kwasoodpornej. Jego montaż nie jest skomplikowany – poszczególne odcinki rury wsuwa się od góry i łączy ze sobą. W dolnej części konieczne jest rozkucie komina w celu wstawienia trójnika oraz wyczystki. Jeśli komin do gazu nie przebiega prosto na całej długości, możesz zdecydować się na wkład elastyczny, który dopasuje się do konstrukcji przewodu dymowego.

W przypadku nowo budowanych domów popularnym rozwiązaniem jest wznoszenie wewnątrz budynku komina z elementów prefabrykowanych. Gotowe zestawy posiadają m.in. betonową obudowę, stalową lub ceramiczną rurę do transportu spalin oraz docieplenie przewodu dymowego. Wybierając taki komin do pieca gazowego z otwartą komorą spalania, upewnij się, że jego normy odpowiadają parametrom przewodów do gazu.

Trzecim typem kominów do pieców gazowych (w tym również do pieca kondensacyjnego dwufunkcyjnego) jest zewnętrzny przewód dymowy, wybierany najczęściej podczas modernizacji starych budynków. Sprawdza się wówczas, gdy budowa nowego przewodu w domu nie jest możliwa. Zewnętrzne konstrukcje mają dwuścienną strukturę – wewnętrzny przewód dymowy ze stali kwasoodpornej otoczony jest drugą rurą – najczęściej aluminiowej lub ze stali nierdzewnej. Izolację pomiędzy warstwami tworzy wełna mineralna, zapewniająca ochronę przed wychładzaniem spalin. Cała konstrukcja przymocowana jest do ściany i połączona za pomocą kielichów z obejmami zaciskowymi.

Jaki komin do pieca z zamkniętą komorą spalania?

Alternatywą dla urządzeń grzewczych montowanych w kotłowniach są piece gazowe z zamkniętą komorą spalania. Taki kocioł może zostać zainstalowany także w pomieszczeniach mieszkalnych jak kuchnia czy łazienka. Odprowadzanie spalin również w tym przypadku może przebiegać na trzy sposoby:

Pierwsza opcja sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wzniesienia nowego komina do dwufunkcyjnego, lub jednofunkcyjnego kotła gazowego. Pozwala ona wykorzystać istniejący przewód po uprzednim montażu w jego wnętrzu wkładu ze stali kwasoodpornej. Komin systemowy stanowi rozwiązanie dedykowane nowo budowanym obiektom – podobnie jak w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania. Z kolei całkowita rezygnacja z przewodu dymowego możliwa jest w sytuacji, gdy moc kotła nie przekracza 21 kW. Wówczas możliwe jest odprowadzanie spalin przez ścianę domu, rurą powietrzno-spalinową. Jej wylot powinien jednak znajdować się w odległości minimum 0,5 m od okna.

Rozważając rezygnację z komina i wyprowadzenie spalin przez ścianę pamiętaj, że prawo dopuszcza taką możliwość wyłącznie w przypadku budynków mieszkalnych wolnostojących.

Sprawdź pozostałe artykuły na naszym blogu i dowiedz się więcej na temat wyboru komina do kotłów różnego typu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl