Jaki komin do kotła kondensacyjnego? Poradnik wyboru

0
Jaki komin do kotła kondensacyjnego? Poradnik wyboru

Bogata oferta kotłów gazowych pozwala na wybór urządzenia w pełni dopasanego do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego. Jednak decydując się na zakup pieca o konkretnej konstrukcji i właściwościach, powinieneś również rozważyć wybór odpowiedniego systemu kominowego. W przypadku już istniejących kominów kluczowy będzie sposób podłączenia do nich pieca kondensacyjnego. Jeśli zastanawiasz się jaki komin do ogrzewania gazowego wybrać, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Dobór komina do kotła kondensacyjnego

Najważniejszym elementem każdego komina jest jego przewód spalinowy. W przypadku kotłów gazowych, szczególnie ważne jest, by materiał zastosowany do produkcji systemu kominowego był odporny na korozję powodowaną długotrwałym oddziaływaniem spalin. Z tego powodu za najlepsze do pieców kondensacyjnych uznaje się rozwiązania z wkładem wykonanym ze stali kwasoodpornej, odpowiednio wyselekcjonowanej ceramiki oraz niektórych tworzyw sztucznych. Postawienie komina w nowo wznoszonym budynku nie będzie problemem. Trudności mogą pojawić się w trakcie remontu starej instalacji. W takim przypadku niezbędny będzie montaż wkładki z jednego z wymienionych powyżej tworzyw.

Jaki komin do pieca z otwartą komorą spalania?

komin do kotła kondensacyjnego gazowego na dachuWyposażone w otwartą komorę spalania kotły kondensacyjne powinny być instalowane w osobnej kotłowni z uwagi na konieczność zapewnienia stałego dopływu powietrza z zewnątrz. Taki kocioł, w zależności od potrzeb, możesz:

  • podłączyć do istniejącego komina,
  • wyposażyć w dwuścienny przewód zewnętrzny,
  • połączyć z gotowym kominem systemowym.

W przypadku posiadania tradycyjnego komina z cegły, podłączenie do niego pieca kondensacyjnego nie będzie możliwe. Tutaj konieczne jest umieszczenie w przewodzie spalinowym wkładu ze stali kwasoodpornej. Dla kanałów o przekroju prostokątnym montuje się specjalne wkładki o owalnym kształcie, ponieważ zastosowanie okrągłej rury znacznie pomniejszyłoby przekrój przewodu.

Zewnętrzny komin o dwuściennej strukturze również sprawdzi się przy kotłach kondensacyjnych z otwartą komorą spalania. Warto rozważyć jego montaż, planując remont starego budynku. Dwuścienna rura stalowa lub aluminiowa z warstwą wewnętrznej izolacji zapewnia odpowiednią temperaturę odprowadzanych spalin, a cały komin mocowany jest do muru i wyprowadzany ponad dach budynku.

Decydując się na instalację gazową, możesz również wznieść nowy komin z gotowych prefabrykatów. To rozwiązanie poleca się głównie do nowo budowanych domów, w których jego postawienie nie jest problemem. Zestaw zawiera betonowe pustaki, elementy konstrukcyjne, a także ceramiczny lub stalowy wkład i system docieplający – najczęściej z wełny mineralnej.

Jak dobrać komin do kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania

Do kotła wyposażonego w zamkniętą komorę spalania również możesz podłączyć gotowy komin systemowy lub zdecydować się na samodzielny przewód dymowy. W niektórych przypadkach, instalacje gazowe w ogóle nie wymagają komina, a spaliny mogą być odprowadzane przez ścianę budynku.

Samodzielny komin do kotła z zamkniętą komorą spalania będzie odpowiednim wyborem w sytuacji, gdy budowa nowego komina jest niemożliwa lub nieopłacalna Można w tym celu wykorzystać istniejący kanał z cegły, jeśli da się w nim zainstalować wkład ze stali lub ceramiki. Podobnie jak w przypadku kotłów kondensacyjnych z otwartą komorą spalania, do nowo budowanych obiektów dobrym rozwiązaniem będzie gotowy system. Ważne, by dopasować przekrój i szerokość przewodu spinowego do mocy posiadanego urządzenia grzewczego.

Ostatni wariant odprowadzania spalin z pieca tego typu zakłada całkowitą rezygnację z budowy systemu kominowego. Odprowadzenie spalin bezpośrednio przez ścianę budynku dopuszczalne jest jednak wyłącznie dla urządzeń o mocy do 21 kW. W przypadku większych kotłów konieczne będzie standardowe podłączenie pieca kondensacyjnego do komina. Ważne, by wylot spalin nie był usytuowany w odległości mniejszej, niż 50 cm od okna.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl