Jaki komin do pieca na ekogroszek? Poradnik wyboru

0
Jaki komin do pieca na ekogroszek? Poradnik wyboru

Ze względu na wysoką wydajność, łatwą dostępność oraz stosunkowo niewielki poziom emitowanych zanieczyszczeń, ekogroszek zalicza się do najchętniej wybieranych paliw stałych do przydomowych kotłowni. Jednak efektywne i bezpieczne spalanie tej odmiany węgla wymaga odpowiednio zaprojektowanej instalacji. Jednym z najważniejszych elementów systemu grzewczego jest dobrze dobrany przewód dymowy. Czy do pieca na ekogroszek potrzebny jest wkład kominowy? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości!

Czym są wkłady dymowe?

Wykonywane najczęściej ze stali kwasoodpornej, żaroodpornej lub naturalnej ceramiki wkłady kominowe to po prostu podłużne rury stanowiące wypełnienie kanałów dymowych. Konstrukcja ta podłączana jest do wylotu spalin z kotła i przebiega przez cała długość komina. Zastosowany wkład decyduje o skuteczności oraz bezpieczeństwie procesu spalania wybranego rodzaju paliwa. Powinna charakteryzować go odpowiednia wytrzymałość, szczelność i odporność na działanie agresywnych substancji chemicznych zawartych w dymie.

Podstawowym zadaniem każdego przewodu jest efektywne odprowadzanie produktów spalania z systemu centralnego ogrzewania. Transport spalin na zewnątrz musi odbywać się przy zapewnieniu odpowiednio intensywnego, niczym niezakłóconego ciągu. Jednocześnie, ważną funkcją takiej konstrukcji jest również poprawa efektywności cieplnej całego systemu, poprzez obniżenie temperatury spalin i lepsze wykorzystanie ciepła do ogrzewania domu. Wkłady służą również do odprowadzania kondensatu (skroplin) zbierających się w górnej części przewodu dymowego, zapewniając suchość komina oraz chroniąc ściany budynku przed wykwitami wilgoci.

Komin do ekogroszku – czy jest potrzeba montowania wkładu?

komin do ekogroszku na dachuJeśli posiadasz tradycyjny komin z cegły, a piec na ekogroszek, instalacja wkładu jest jedynym rozsądnym wyjściem. Przede wszystkim dlatego, że żaroodporny przewód chroni murowaną konstrukcję przed zniszczeniem, powodowanym codziennym osadzaniem się na niej związków siarki, kwasu węglowego czy CO2. Jest jeszcze drugi, istotny argument, potwierdzający, że wkład kominowy do pieca na ekogroszek jest niezbędny. Współczesne (a więc przystosowane do tego paliwa) kotły grzewcze są znacznie bardziej efektywne energetycznie od starych pieców. Oznacza to, że transportowane spaliny mają dużo niższą temperaturę, co sprzyja ich szybszemu schładzaniu i skraplaniu się wilgoci na ścianach komina. W ten sposób może dochodzić do jego poważnych awarii, które w skrajnych przypadkach grożą nawet zawaleniem się całej konstrukcji.

Jak wybrać właściwy wkład do komina?

Wiedząc już, że instalacja przewodu dymowego w kotłowni opalanej ekogroszkiem jest konieczna, z pewnością zainteresujesz się dostępnymi w sprzedaży modelami wkładów. W przypadku kotłów węglowych masz do wyboru:

Kanały spalinowe wykonywane z ceramiki znajdą zastosowanie niezależnie od rodzaju spalanego paliwa. Równie dobrze sprawdzają się przy piecach na ekogroszek, drewno i produkty drewnopodobne (pellet) czy kotłach gazowych. Zaleta takiego rozwiązania jest gwarancja dobrego ciągu i bezpiecznego odprowadzania spalin. Jest to stosunkowo ciężka konstrukcja, w porównaniu do rur stalowych.

Alternatywą są oczywiście wkłady kominowe z blachy stalowej. Są znacznie lżejsze od konstrukcji ceramicznych, odporne na działanie wysokich temperatur oraz agresywnych substancji chemicznych. Dobrze radzą sobie również z odprowadzaniem kondensatu z wnętrza przewodu. Z tych powodów, to właśnie stalowy wkład najlepiej sprawdzi się przy tradycyjnych kominach z cegły i piecach opalanych ekogroszkiem.

Przekrój i średnica przewodu do pieca na ekogroszek

Wybierając komin do ekogroszku, powinieneś zwrócić również uwagę na średnicę wkładu. Powinna być dopasowana do mocy kotła oraz kształtu kanału dymowego. W przypadku standardowych domów jednorodzinnych, w zupełności powinna wystarczyć rura o szerokości 160-200 mm. W sprzedaży dostępne są przewody o przekroju okrągłym (do kominów kwadratowych), prostokątnym (do prostokątnych) oraz owalnym, pozwalające na efektywniejsze odprowadzanie spalin w kanałach murowanych na planie prostokąta.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl