Jaki komin do pieca na pellet? Poradnik wyboru

0
Jaki komin do pieca na pellet? Poradnik wyboru

Jednym z najbardziej wydajnych, oszczędnych i ekologicznych paliw stałych, wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń, jest pellet. Zasilane nim kotły c.o. mogą pracować w domach jednorodzinnych, biurowcach, sklepach czy zakładach przemysłowych. Wszechstronne zastosowanie pieców na pellet – równie bezobsługowych, jak tych na ekogroszek – powoduje, że przez coraz większą liczbę inwestorów są one wybierane przy budowie lub modernizacji instalacji grzewczych. Aby całość systemu pracowała sprawnie i bezproblemowo, istotny jest jednak odpowiedni dobór i właściwe podłączenie komina do pieca na pellet. Podpowiadamy, jak dopasować przewód dymowy do instalacji.

Komin do pieca na pellet – o czym trzeba pamiętać?

Podstawowym zadaniem każdego systemu dymowego jest oczywiście odprowadzanie spalin z instalacji grzewczej. Aby proces ten przebiegał bezpiecznie, przewód powinien być wykonany z żaroodpornego oraz ognioodpornego materiału. Z kolei odpowiednia średnica i przekrój komina pozwolą na zapewnienie odpowiedniej wartości ciągu. Równie istotna jest właściwa izolacja termiczna takiego przewodu, zapobiegająca wykraplaniu się kondensatu w górnej jego części. Dzięki temu, spaliny nie będą przywierały do ścianek wkładu kominowego, co zwykle jest powodem uciążliwych zanieczyszczeń i może prowadzić do obniżenia sprawności całej instalacji. Bez względu na to, czy planujesz budowę nowego przewodu, czy chcesz wykonać podłączenie pieca na pellet do komina istniejącego, system odprowadzenia spalin musi być odpowiednio szczelny i dobrze zabezpieczony przed wychładzaniem.

Różnice pomiędzy kominem w budynku, a na zewnątrz

Komin do pieca na pelletW przypadku kominów usytuowanych wewnątrz budynków, zapewnienie właściwej izolacji oraz odpowiedniego ciągu jest znacznie łatwiejsze niż przy przewodach usytuowanych poza obiektem. W tym drugim przypadku najczęściej wybieranym rozwiązaniem są gotowe systemy, pozwalające na wznoszenie konstrukcji wolnostojących, jak i przylegających do ściany budynku. O ile komin „otoczony” ogrzewanymi pomieszczeniami mieszkalnymi nie wymaga dodatkowej termoizolacji (nie licząc odcinków przebiegających np. przez nieogrzewany strych czy wyprowadzonych ponad dach budynku), o tyle w przypadku przewodu na zewnątrz, kluczowe jest jego odpowiednie docieplenie na całej długości.

Jaki przekrój komina do pieca na pellet?

Podobnie jak w przypadku wkładów do pieca na ekogroszek, również ogrzewanie pelletowe wymaga przewodu dymowego o odpowiedniej wydajności. W przypadku instalacji w tradycyjnym, ceglanym kominie o przekroju kwadratu, najlepiej sprawdza się rura okrągła. Jeśli jednak kanał dymowy ma kształt prostokąta, zastosowanie takiego wkładu znacząco ograniczyłoby przepustowość komina. W tym przypadku powinieneś więc zadedykować się na montaż wkładu o przekroju owalnym, który znacznie lepiej dopasuje się do kształtu przewodu.

Jaka średnica wkładu kominowego będzie najlepsza?

Kolejnym – obok przekroju – istotnym parametrem komina do pieca na pellet jest jego średnica. W przypadku domów jednorodzinnych zwykle wystarcza przewód spalinowy o szerokości do 200 mm. Pozwala to zapewnić optymalny stopień ciągu kominowego. Aby jednak zapewnić efektywną pracę urządzenia grzewczego, należy zapoznać się z wymogami określonymi przez jego producenta – pewnością znajdzie się w nich informacja dotycząca minimalnej średnicy wkładu kominowego, odpowiadającej typowi oraz przede wszystkim – mocy podłączanego pieca na pellet.

Jaki wkład kominowy do kotła na pellet wybrać?

Jeśli chodzi o tworzywa, z których wykonywane są wkłady kominowe do pieców na pellet, najlepiej sprawdzają się ceramika oraz stal żaroodporna. Zaletą takich kominów jest fakt, że zdają egzamin również w przypadku opalania drewnem lub innymi produktami drewnopodobnymi, np. brykietem. Podobnie jak stalowe lub ceramiczne wkłady kominowe do pieców na ekogroszek, również te dedykowane kotłom pelletowym mogą być instalowane w istniejących już, starych przewodach z cegły. Wśród bogatej gamy rozwiązań na rynku dostępne są zarówno wkłady sztywne, jak i elastyczne, których przekrój i giętkość pozwalają na precyzyjne dopasowanie rury wewnętrznej do kształtu kanału dymowego.

Chcesz wiedzieć więcej na temat właściwego wyboru komina? Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się jaki komin do jakiego kotła wybrać.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl