Jaki komin do pieca węglowego? Poradnik wyboru

0
Jaki komin do pieca węglowego? Poradnik wyboru

Tradycyjne i nowoczesne piece węglowe w dalszym ciągu stanowią bardzo popularny sposób zasilania domowych i przemysłowych instalacji grzewczych. Dzieje się tak pomimo coraz większego zainteresowania alternatywnymi paliwami do systemów centralnego ogrzewania, takimi jak: gaz, pellet czy olej opałowy. Chcąc zapewnić maksymalną efektywność instalacji opartej o kocioł opalany węglem, powinieneś szczególną uwagę zwrócić na dostosowanie komina do parametrów pracy urządzenia. Podpowiadamy, jaki wkład kominowy do pieca węglowego będzie najlepszy i czy są przypadki, w których można z niego całkowicie zrezygnować.

Dobór komina do kotła na paliwo stałe, a zjawisko wychładzania spalin

Podstawową funkcją wkładów kominowych jest bezpieczne i efektywne odprowadzanie spalin będących efektem spalania paliwa do atmosfery. Jednak specjalne rury montowane w nowo budowanych, jak i starych kominach, mają jeszcze jedną, istotną zaletę – pozwalają zapobiegać wykraplaniu się kondensatu w górnych partiach murowanych przewodów. Na skutek obniżenia temperatury spalin przy ich ujściu z kanału dymowego, w tym miejscu często skrapla się wilgoć, która stopniowo przenika przez ściany budynku. W starych domach zjawisko to bardzo często przybiera postać mokrej, brudnej i śmierdzącej plamy na ścianie któregoś z pomieszczeń. Właściwy dobór, montaż oraz odpowiednia izolacja wkładu kominowego do pieca na drewno, węgiel lub inne dowolne paliwo stałe, pozwalają zapobiegać temu niekorzystnemu zjawisku, jednocześnie podnosząc funkcjonalność całej instalacji grzewczej.

Wkład kominowy do pieca węglowego – czy zawsze jest potrzebny?

Powszechnie uważa się, że stare, mało wydajne piece na węgiel to urządzenia najmniej wymagające, jeśli chodzi o odprowadzanie dymu. Faktycznie, temperatura spalin nierzadko osiąga w nich wartość 300°C lub więcej, co w praktyce uniemożliwia schłodzenie i skraplanie kondensatu na ściankach komina. Teoretycznie więc nie ma potrzeby podłączania wkładu kominowego do takiego urządzenia, jednak praktyka pokazuje co innego. Wieloletnia eksploatacja starych przewodów dymowych często skutkuje znacznym pogorszeniem ich szczelności, co w przypadku domów mieszkalnych może być śmiertelnie niebezpieczne, biorąc pod uwagę wydzielanie się czadu, dwutlenku węgla, tlenków siarki oraz wielu innych toksycznych substancji podczas opalania węglem.

Zupełnie inaczej jest w przypadku kotłów na ekogroszek – ich sprawność w porównaniu ze starymi piecami węglowymi jest znacznie wyższa, dzięki czemu więcej ciepła trafia do instalacji grzewczej, a spaliny mają niższą temperaturę wylotu. W tej sytuacji wkład kominowy do pieca na ekogroszek okazuje się więc rozwiązaniem niezbędnym, by uniknąć wilgoci osadzającej się na ścianach przewodu dymowego, szczególnie w jego górnej części.

Jaki wkład kominowy do pieca na węgiel?

komin do pieca węglowego na Wyposazeniowo.pl

W przypadku pieców opalanych węglem najlepiej sprawdzają się dwa rodzaje wkładów żaroodpornych: ze stali kwasoodpornej oraz z ceramiki. Zaletą pierwszego z nich jest wysoka wydajność odprowadzania spalin z pieców zasilanych paliwami stałymi (węglem, drewnem, pelletem, ekogroszkiem) oraz duża odporność na wysokie temperatury towarzyszce ich spalaniu. Zaletą wyborów z popularnej „kwasówki” jest również ich ponadprzeciętna wytrzymałość na działanie agresywnych związków chemicznych, będących produktami spalania węgla czy drewna.

Alternatywę dla rur ze stali kwasoodpornej stanowią ceramiczne wkłady kominowe. Choć z reguły są one droższym rozwiązaniem, gwarantują zwiększoną wytrzymałość i mogą być podłączane do kotłów opalanych dowolnym rodzajem paliwa. Są cięższe i trudniejsze w montażu niż przewody stalowe, jednak w zamian za to oferują doskonałą wydajność, ochronę przed wykraplaniem kondensatu oraz skrajnymi temperaturami.

Bezpieczeństwo to podstawa

Odpowiednio dobrany wkład kominowy do pieca na drewno, węgiel, miał lub ekogroszek nie tylko podniesie sprawność całej instalacji grzewczej, ale również zapewni jej bezpieczną eksploatację. Warto mieć to na uwadze i wybierać rozwiązania niekoniecznie najtańsze, ale przede wszystkim niezawodne. Koszty takiej inwestycji to zwykle kilka-kilkanaście tysięcy złotych, jednak praktyka pokazuje, że na życiu i zdrowiu nie warto oszczędzać.

Chcesz wiedzieć więcej na temat prawidłowego doboru wkładów kominowych do danego kotła? Koniecznie zajrzyj do naszego poradnika wyboru kominów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl