Jaki zasobnik CWU będzie najlepszy do naszego domu?

0
Jaki zasobnik CWU będzie najlepszy do naszego domu?

Jaki zasobnik CWU będzie najlepszy do naszego domu?

Standardowe podgrzewanie wody za pomocą centralnego ogrzewania jest bardzo kłopotliwe, szczególnie w letnie dni, kiedy nie chcemy dodatkowo podnosić temperatury w domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zasobnik cwu, który zapewnia komfort korzystania z ciepłej wody.
 

Czym jest zasobnik cwu?

Zasobnik ciepłej wody to nic innego jak specjalnie zaprojektowany zbiornik w kształcie walca lub prostopadłościanu, w którym przechowywana jest woda. Dzięki temu, że jest on zaizolowany termicznie - najczęściej pianką poliuretanową- strata ciepła jest niewielka. Wewnątrz zbiornika najczęściej znajduje się spiralna rura, której zadaniem jest przekazywanie ciepła z kotła i ogrzewanie zmagazynowanej w zasobniku wody.
 

Na co zwrócić uwagę, kupując zasobnik ciepłej wody?

Zasobnik cwu nie należy do najtańszych urządzeń, dlatego przed zakupem, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i określić jaki model najbardziej nam odpowiada. Warto też zwrócić uwagę na jakość produktu. Urządzenie wysokiej jakości powinno gwarantować:
stałą temperaturę wody, wystarczającą ilość wody, która odpowiada potrzebom mieszkańców/domowników oraz bardzo szybkie podgrzewanie wody.

Przy wyborze zasobnika należy więc zwrócić uwagę na następujące elementy:
- budowa,
- pojemność,
- sposób montażu,
- izolacja,
- dodatkowe elementy, takie jak: wskaźnik temperatury, grzałka energetyczna itd.
 

Jaką wybrać pojemność wymiennika CWU?

Powszechnie przyjęło się, że wybierając zasobnik ciepłej wody, trzeba wziąć pod uwagę ilość osób, które z niego będą korzystać. Najczęściej zakłada się, że przeciętny użytkownik zużywa średnio 50 litrów wody dziennie, której temperatura wynosi około 40 stopni C. Na wielu stronach internetowych można więc znaleźć porady, aby dla dwóch osób wybrać zasobnik o pojemności 100 - 120 litrów, dla trzech 120 - 150 l i tak dalej. Niestety nie jest to idealne rozwiązanie.

Aby najdokładniej jak się da dopasować pojemność urządzenia do naszych potrzeb należy uwzględnić:
- pojemność wanny,
- czas działania baterii,
- przepływ wody przez baterie,
- przewidywany największy pobór wody w ciągu dnia.

Przykładowo: jeśli w domu mieszkają dwie osoby i posiadają bardzo dużą wannę, która długo się napełnia to przy nieodpowiednio dobranym zasobniku, temperatura wody może nagle zacząć spadać podczas brania natrysku. Dokładnie taka sama sytuacja może mieć miejsce, jeśli w tym samym czasie kilku domowników pobiera wodę.
 

Jak obliczyć ile wody zużywamy?

Aby upewnić się, że zasobnik, który wybieramy jest odpowiedni można obliczyć jak dużo wody zazwyczaj potrzebujemy. Ze względu na to, że najwięcej wody pobieramy podczas kąpieli - skupimy się na tym przykładzie.

Aby napełnić małą wannę potrzebować będziemy nawet do stu litrów wody, a jeśli jesteśmy zwolennikami długich, relaksujących kąpieli w dużej wannie, to najprawdopodobniej zużyjemy nawet 250 litrów wody.

Przed wyborem zasobnika należy uwzględnić swoje indywidualne preferencje oraz sprawdzić przepływ wody. Warto wiedzieć, że w standardowym natrysku wynosi on od 7 do 8 litrów na minutę, a w panelu z hydromasażem dwa razy więcej, czyli 15 - 25 litrów na minutę. Aby obliczyć jaki zasobnik jest nam niezbędny, by zapewnił nam odpowiedni przepływ wody w przeciągu 10 minut należy dodać do siebie te dwie, wyżej opisane wartości. Innymi słowy, należy obliczyć parametr, nazywany wydajnością chwilową, początkową.

Jak obliczyć wydajność początkową?

Napełnienie małej wanny – 100 l
Zużycie wody pod prysznicem – 15 l/min
Zużycie wody pod prysznicem w ciągu 10 minut – 15 x 10 = 150 l
100 + 150 = 250l
Zatem potrzebujemy zasobnika, który w ciągu 10 minut dostarczy co najmniej 250 litrów wody.
 

Pojemność urządzenia - zasobniki do ciepłej wody, które współpracują z pompami ciepła.

Warto wiedzieć, że jeśli systemie grzewczym zostanie zamontowana pompa ciepła, która posiadać będzie za mały zasobnik, to wiązać się to będzie z konsekwencjami. Przede wszystkim zabraknie nam ciepłej wody do mycia, ale oprócz tego przyczyni się to również do niewłaściwego działania samej pompy. 

Z czym ma to związek ?

Stosowane w domach zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy mają z reguły moc rzędu 8-10 kW. Można dla przykładu porównać to z mocą gazową kotła - moc gazowego kotła na potrzeby przygotowania wody jest zwykle nie niższa niż 20 kW. Różnica w mocy może powodować, że pompa ciepła podgrzewa wodę znacznie dłużej niż się spodziewaliśmy. Jeśli więc zużyjemy cały jej zapas zgromadzony w zasobniku, trzeba będzie odczekać bardzo długo, aby ją ponownie ogrzać.

Rozwiązanie:

Podczas doboru wielkości zasobnika współpracującego z pompą ciepła, należy kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku zbiornika podłączonego do kotła grzewczego. Ustalamy zatem, czy pobór wody będzie rozłożony w czasie, czy też raczej skumulowany rano i wieczorem, oraz jakie punkty poboru ciepłej wody będą wykorzystywane jednocześnie. Na tej podstawie określamy wielkość zasobnika i jego wydajność początkową. Odpowiednio duży zasobnik gwarantuje nam z jednej strony komfort kąpieli, a z drugiej - długą pracę sprężarki (pompuje ona ciepło z gruntu lub powietrza instalacji grzewczej). Dzięki temu sprężarka rzadziej się włącza i wyłącza, a to wydłuża jej żywotność, i przez to także trwałość całego urządzenia. Biorąc to wszystko pod uwagę, pompy ciepła łączy się z zasobnikami, których pojemność wynosi 250-400 l.
 

Sposób montażu - stojący czy wiszący zasobnik ciepłej wody

 Rynek oferuje nam dwa rodzaje zasobników, jeśli chodzi o orientację montażu:
- pionowe,
- poziome.
Wybór zazwyczaj uzależniony jest od budowy naszego domu i ilości przestrzeni, jaką możemy poświęcić dla urządzenia. Co prawda stojący zasobnik jest nieco wygodniejszy, ponieważ łatwiej jest go podłączyć do źródeł grzewczych, może współpracować z pompami ciepła czy też korektorami słonecznymi, ale wiszący też ma wiele zalet. Przede wszystkim warto go zastosować, jeśli chcemy ograniczyć zużycie przestrzeni lub jeśli miejsce, które wybraliśmy na montaż urządzenia nie jest wystarczająco duże.
 

Budowa zasobnika - z wężownicą czy warstwowy (z płaszczem)?

Zasobnik z wężownicą jest nieco tańszy i idealnie naddaje się do kotła jednofunkcyjnego. Co prawda ma większą powierzchnię niż zasobnik z wężownicą, ale wynika to z jego budowy i sposobu funkcjonowania. Jak zatem funkcjonuje? Przede wszystkim wymiana ciepła zachodzi między wężownicą, czyli rurą umieszczoną na dole zbiornika z wodą oraz między zmagazynowaną wodą, która pochodzi z kotła. Plusem jest to, że taki rodzaj zasobnika nie wymaga kupowania dodatkowych urządzeń, które są niezbędne w modelu warstwowym. Niestety posiada on jedną cechę, która może zniechęcać do zastosowania go- chodzi o czas oczekiwania na ogrzanie wody. Ze względu na to, że ogrzewana jest ona na całej powierzchni, ogrzanie wymaga więcej czasu.

Z kolei zasobnik warstwowy sprawdzi się w przypadku kotła wielofunkcyjnego. Jest droższy, ale czas oczekiwania na ciepłą wodę jest stosunkowo krótki - krótszy niż w przypadku zasobnika z wężownicą. Woda jest ogrzewana małymi partiami, co zwiększa wydajność urządzenia. W zasobniku jest ona ułożona - jak wskazuje sama nazwa - warstwowo. Na samej górze jej temperatura jest wysoka, a na dole bardzo niska. Woda z samego dołu jest dostarczana do kotła, a następnie wprowadzona do obiegu - bowiem wylot umieszczony jest w górnej części zbiornika.

Wymiennik cwu - płaszcz

Wymiennik cwu posiada także - potocznie zwany - płaszcz. Czym on jest? To nic innego jak izolacja termiczna wokół zasobnika. Jeśli jest ona skuteczna to do otoczenia ucieka, ulatnia się mniej ciepła, więc użytkownicy urządzeń borykają się dzięki temu z mniejszymi stratami energii. Warto dodać, że najpopularniejsze obecnie zasobniki to te dwupłaszczowe, które mają zimną obudowę. Oznacza to, że straty są tak znikome, że praktycznie niezauważalne.

Budowa płaszcza i wymiennika jest taka sama w orientacji pionowej jak i poziomej. Dlatego też wybór między stojącym a wiszącym zasobnikiem ogranicza się jedynie do kwestii lepszego i bardziej komfortowego dopasowania przestrzennego do miejsca, w którym postanowiliśmy go zainstalować.
 

Bezpieczeństwo stosowania wymienników CWU - ochrona przed poparzeniami

Bezpieczeństwo jest sprawą kluczową, dlatego też podgrzewacz przepływowy powinien mieć odpowiednie cechy, które zapobiegają wielu niechcianym wypadkom. Podgrzewacz przepływowy często jest połączony z kolektorami słonecznymi. Warto więc zamontować do niego - na wyjściu zbiornika - termostatyczny zawór mieszający. Jest to bardzo istotne, ponieważ zadaniem zaworu jest kontrolowanie i regulowanie temperatury wody, która płynie w rurach. Jeśli kolektory słoneczne podgrzeją wodę do temperatury około 80 - 90 stopni Celsjusza, zawór termostatyczny zmiesza ją z zimną wodą. Dzięki temu osiągnięta zostanie optymalna i co najważniejsze - bezpieczna dla naszej skóry temperatura. Zazwyczaj jest to 55 stopni Celsjusza.

Innym sposobem, który może pomóc nam uniknąć ryzyka poparzenia, jest zastosowanie specjalnych baterii termostatycznych.
 

Bezpieczeństwo stosowania zasobników ciepłej wody - ochrona przed zakażeniami

Często nie zwracamy na to uwagi, lecz warto wiedzieć, że duża pojemność zasobników, szczególnie tych, które są przeznaczone do współpracy z kolektorami słonecznymi i pompą sprawia, że istnieje ryzyko rozijanie się w nich bakterii Legionella. Optymalna temperatura, która już jest uznawana jako umożliwiająca ich namnażanie to około 30-40xC. Oczywiście bakterie są w stanie przetrwać jakiś czas nawet w wyższej temperaturze sięgającej do 50xC. Z tego powodu ważne jest by pamiętać, że zaleca się raz w tygodniu dezynfekcję termiczną wody zgromadzonej w zasobniku.

Na czym polega taka dezynfekcja?
Polega ona na jej podgrzaniu wody do temperatury 70xC (gdy mamy rozbudowane sterowanie odbywa się to automatycznie).Dzięki temu baterie zginą a my będziemy mogli czuć się bezpiecznie.

Wymiennik cwu - zasobnik ciepłej wody
 

Czym zatem kierować się przy zakupie zasobnika CWU do naszego domu?

Podsumowując, idealny podgrzewacz ciepłej wody działa w taki sposób, że nie musimy długo czekać na osiągnięcie odpowiedniej temperatury wody. Oprócz tego ważną cechą jest również utrzymywanie temperatury płynu na tym samym poziomie, co pozwala nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, jakimi są np. nagły brak ciepłej wody lub zbyt wysoka temperatura, która może uszkodzić nasze ciało i doprowadzić do poparzeń skóry.

Istotna jest również odpowiednia powierzchnia urządzenia, tak aby w tym samym czasie kilku użytkowników mogło pobierać wodę, bez obawy, że za chwilę komuś zabraknie ciepłej wody.

Przed zakupem należy też zastanowić się w jakim miejscu zostanie umieszczony podgrzewacz - od ilości przestrzeni zależy czy wybierzemy pionowy czy poziomy model.

Pozostałe cechy są już mniej ważne i zależą od indywidualnych preferencji, własnego stylu oraz możliwości finansowych. Urządzenia, jakimi są podgrzewacze wody, nie należą do najtańszych, więc przed dokonaniem transakcji zakupowej warto dokładnie zastanowić się czego potrzebujemy i dopiero wtedy wybrać odpowiedni model.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl