Jakie rury do wentylacji? Poradnik wyboru rur wentylacyjnych

0
Jakie rury do wentylacji? Poradnik wyboru rur wentylacyjnych

Wydajny i niezawodny system odprowadzania powietrza z budynku to jedna z kluczowych instalacji w każdym domu. Już na etapie projektowania powinieneś przemyśleć to, czy w swoim domu zamierasz zainstalować wentylację grawitacyjną, czy mechaniczną. Nowoczesne rozwiązania, np. systemy rekuperacji, pozwalają dodatkowo odzyskiwać ciepło z powietrza i wykorzystywać je w domowej instalacji grzewczej. Od wybranego systemu zależą jego koszty oraz rodzaj potrzebnego osprzętu, a jednym najważniejszych elementów każdej wentylacji są prawidłowo dobrane rury. Sprawdź, jak wybrać te najlepsze.

Czym różnią się rury do wentylacji od innych rur?

Tym, co w największym stopniu odróżnia rury wentylacyjne od tych stosowanych w instalacjach grzewczych, sanitarnych czy kanalizacyjnych, jest wysoki stopień izolacji. Zastosowanie nieizolowanej rury sprzyja wkraplaniu się wilgoci na ściankach, co z kolei może skutkować plamami i zaciekami widocznymi na ścianach budynków. Izolacja poprawia również parametry akustyczne całego systemu, tłumiąc typowe dla ciągów wentylacyjnych, głośne szumy. Rury do instalacji nawiewowo-wywiewnych wykonywane są z różnych tworzyw. Do najczęściej stosowanych należą: PCV, aluminium, miedź czy blacha ocynkowana.

Które rury wentylacyjne wybrać?

Wybór optymalnego systemu rurowego uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki rodzaj wentylacji ma zostać zastosowany w domu. Do najpopularniejszych rozwiązań w tej dziedzinie nalezą:

  • wentylacja grawitacyjna,
  • wentylacja mechaniczna,
  • rekuperacja (mechaniczna z odzyskiem ciepła).

Przewody powinny zostać dopasowane do wybranego systemu. Zasadniczo jednak, w ostatnich latach odchodzi się od niezwykle popularnych dawniej rur karbowanych, zastępując je gładkimi. Te drugie oprócz lepszych właściwości transmisyjnych, mają również dobrą izolację, pozwalającą wygłuszyć dobiegające z instalacji odgłosy. Elastyczne rury nadal stosuje się na krótszych odcinkach oraz do podłączania urządzeń takich jak rekuperatory czy anemostaty.

Rury do wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Różnice

instalacja rur wentylacyjnych przez monteraNaturalna wentylacja wykorzystuje zjawisko grawitacji. Jest to najprostszy i jednocześnie najtańszy system wymiany powietrza montowany w domach i obiektach użytkowych. Wydajność takiego obiegu uzależniona jest od oporów, jakie musi pokonywać powietrze w rurach. Z tego powodu, do wentylacji grawitacyjnej najbardziej pożądane są rury gładkie, np. typu spiro. Minimalna średnica takiego przewodu powinna wynosić 100 mm. Alternatywą dla tego rodzaju przewodu mogą być rury z PCV lub metalowe z odpowiednią termoizolacją – najlepiej z wełny mineralnej.

W systemach wentylacji mechanicznej sprawdzają się zarówno gładkie i sztywne rury, jak i miękkie przewody typu flex. Oba rodzaje są odpowiednio wytrzymałe i elastyczne, a szeroka gama rozmiarów i modeli pozwala dobrać rury o parametrach wymaganych dla projektowanej instalacji. Bez problemu można ukryć je w ścianach, stropach czy podwieszanym suficie.

O czym jeszcze pamiętać?

Niezależnie od wyboru systemu wentylacji oraz zastosowanego typu rur, przewody należy układać tak, by unikać kątów prostych, zastępując je łagodnymi łukami. W ten sposób ciąg powietrza nie zostanie zaburzony. Bardzo ważne jest również właściwe docieplenie przewodów w pomieszczeniach nieogrzewanych: na strychach, w piwnicach czy w garażu. Szczegółowe parametry kanałów wentylacyjnych, takie jak optymalna średnica czy kąty poszczególnych połączeń, umieszczane są w projekcie instalacji, który zawsze powinien stanowić podstawę jej wykonania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl