Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny - który wybrać?

0
Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny - który wybrać?

Ogrzewanie gazowe, ze względu na swoje liczne walory staje się coraz powszechniejszym sposobem na ciepło w domach. W ofercie producentów i dystrybutorów dostępnych jest wiele modeli kotłów kondensacyjnych, które można podzielić na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Jeden i drugi typ pieca służy zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Sprawdź, czym się różnią i który z nich wybrać do swojego domu.

Różnice pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym i dwufunkcyjnym?

Współczesne gazowe kotły jednofunkcyjne to urządzenia grzewcze, dla których wymagane jest zastosowanie oddzielnego zasobnika ciepłej wody użytkowej. W odróżnieniu od pieców dwufunkcyjnych, które łącza funkcje źródła ciepła oraz podgrzewcza c.w.u. w jednym urządzeniu, kocioł jednofunkcyjny będzie więc zajmował więcej miejsca w pomieszczeniu. Jednak nie jest to jedyna różnica, pomiędzy oboma typami pieców. 

Zaletą jednofunkcyjnych pieców jest możliwość przygotowania większej ilości ciepłej wody dzięki odpowiednio dużej pojemności wolnostojącego zbiornika. Mniejsze niż w przypadku kotłów dwufunkcyjnych są również straty wody, w oczekiwaniu na zwiększenie jej temperatury. Niestety, zalety te, doceniane głównie przez rodziny wieloosobowe, wpływają na cenę – piec jednofunkcyjny zazwyczaj jest rozwiązaniem droższym niż kocioł gazowy dwufunkcyjny.

kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

Jaki kocioł wybrać do swoich potrzeb

Zastanawiasz się, czy zainwestować w kocioł jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny w swoim gospodarstwie domowym? Jeden i drugi typ pieca ma swoje zalety oraz słabsze strony. Pierwszy z nich wymaga wygospodarowania większej ilości miejsca i jest droższy. Z kolei drugi z omawianych typów pieca gazowego, ze względu na swoją budowę oraz standardowe moce w zakresie 21-28 kW, jest tańszym rozwiązaniem, ale polecanym głównie do mieszkań z jedną łazienką. Im więcej źródeł odbioru ciepłej wody, tym niższa będzie jej temperatura w kranach, a wyższe straty. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji uwzględnić zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz liczbę domowników, korzystających z instalacji c.w.u.

Podsumowując:

  • jeśli Twoim celem jest oszczędność na ogrzewaniu i brak konieczności magazynowania opału, gazowy kocioł kondensacyjny będzie właściwym rozwiązaniem,
  • piec jednofunkcyjny sprawdzi się lepiej w domach z więcej niż jedną łazienką oraz wieloma punktami poboru c.w.u.,
  • kocioł dwufunkcyjny polecany jest do mieszkań z jedną łazienką, a dla zapewnienia optymalnej temperatury ciepłej wody powinieneś wybrać urządzenie o jak najwyższej mocy.

Gdzie kupować kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Jak widać, nie jest łatwo podjąć decyzję co do tego, czy w domu jednorodzinnym lepiej sprawdzi się piec jedno-, czy dwufunkcyjny. Jeśli jednak jesteś zdecydowany na wybór konkretnego urządzenia, zamów je u jednego ze sprawdzonych dostawców. W naszym sklepie internetowym znajdziesz bogaty wybór kotłów gazowych kondensacyjnych, jedno- oraz dwufunkcyjnych. A jeśli nie wiesz, jak wybrać odpowiedni model, skontaktuj się z nami i poproś o radę naszego doradcę, który udzieli Ci niezbędnych informacji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl