Komin systemowy czy murowany? Poradnik wyboru

0
Komin systemowy czy murowany? Poradnik wyboru

Wznoszenie konstrukcji z cegły było do niedawna najpopularniejszą techniką stawiania kominów. Obecnie, alternatywę dla tej technologii stanowi kanał dymowy z gotowych elementów. Zastanawiasz się, jakie są różnice pomiędzy obydwoma sposobami budowy i który z nich – komin systemowy czy murowany – sprawdzi się lepiej w Twoim domu? Z tego artykułu dowiesz się, czym różnią się poszczególne rozwiązania i jak wybrać komin do nowo powstającego lub modernizowanego budynku.

Komin systemowy charakterystyka

Mianem systemów kominowych określa się gotowe, prefabrykowane konstrukcje przystosowanie do złożenia na placu budowy. Montaż takiego komina zazwyczaj nie jest problemem, dzięki kompletnemu pakietowi elementów wchodzących w skład zestawu oraz szczegółowym instrukcjom producenta. Ważne, by podczas łączenia prefabrykatów ściśle trzymać się tych wytycznych. Komin systemowy w porównaniu z murowanym ma wiele zalet: nie zajmuje tyle miejsca, a jego instalacja jest zazwyczaj dużo szybsza niż postawienie komina z cegły. Jednocześnie, w stosunku do tradycyjnych przewodów murowanych, te z gotowych elementów są dużo bardziej odporne na działanie agresywnych substancji i spalin. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu wkładu, czyli specjalnej rury – najczęściej ceramicznej lub stalowej – przebiegającej przez środek kanału dymowego.

Czym jest komin murowany?

komin murowany vs komin systemowyChoć kominy systemowe od kilku lat cieszą się dużym powodzeniem ze względu na powyższy zestaw zalet, nadal wielu inwestorów decyduje się na postawienie tradycyjnego kanału dymowego z cegły. Wzniesienie takie konstrukcji wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie mistrzowi kominiarskiemu. Nawet najdrobniejsze błędy popełniane na etapie budowy komina z cegły z pewnością odbiją się na jego nieprawidłowej pracy.

Do murowania kominów używa się wyłącznie pełnej cegły o określonej klasie wytrzymałości (minimum 15). Ze względu na swój duży ciężar, wymagają one stabilnego oparcia, dlatego niezbędne jest wykonanie fundamentu. Bardzo często komin tradycyjny na stałe połączony jest ze ścianą nośną budynku, co daje mu dodatkowe oparcie.

Który komin wybrać do swojego domu?

Dylemat, czy w domu lepiej sprawdzi się komin systemowy, czy murowany, dotyczy bardzo wielu inwestorów. Wybór technologii stawiania przewodu dymowego uzależniony jest w dużej mierze od tego, jaki typ kotła (lub innego źródła ciepła) zasilał będzie instalację grzewczą. Przewaga systemów kominowych polega na tym, że mogą one być podłączane do wszystkich rodzajów urządzeń grzewczych: kotłów na paliwa stałe (także tych nowego typu), kominków, pieców olejowych, kondensacyjnych czy pomp ciepła.

Z kolei kominy z cegieł sprawdzają się wyłącznie w instalacjach, które charakteryzują się wysoką temperaturą spalania, gdzie nie dochodzi do skraplania się kondensatu. Będą więc odpowiednie dla tradycyjnych kotłów węglowych (bez podajnika), gazowych oraz otwartych kominków. Cegła nie jest tak odporna na działanie wilgoci oraz agresywnych spalin jak materiały, z których tworzone są wkłady kominowe w kominach prefabrykowanych. Właśnie dlatego, jeśli masz piec na ekogroszek, pellet lub kocioł gazowy, ale chcesz pozostać przy kominie murowanym, powinieneś dodatkowo zainstalować stalowy lub ceramiczny przewód w jego wnętrzu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl