Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

0
Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Jak każdy system grzewczy, również ogrzewanie podłogowe ma swoje plusy i minusy. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa taka instalacja, jakie korzyści daje inwestorom i na co uważać, planując montaż podłogówki w swoim domu. Jeśli zastanawiasz się nad takim sposobem transmisji ciepła, koniecznie sprawdź ten poradnik. Znajdziesz w nim wszystko to, co powinieneś wiedzieć o podłogowych instalacjach grzewczych.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

System ogrzewania podłogowego możesz zainstalować w całym domu lub w wybranej jego części. Może on być uzupełnieniem tradycyjnej instalacji grzejnikowej, jak również całkowicie ją zastąpić. Podłogówka to po prostu system rur umieszczonych pod posadzką (w wylewce betonowej), podłączonych do źródła ciepła – kotła na paliwo stałe, pieca gazowego czy pompy ciepła. Rury transmitujące gorącą wodę mogą być układane na wiele sposobów: meandrowo, pętlowo lub ze strefą brzegową. Szeroki wybór rozwiązań, takich jak rury PEX, wężownice czy rury wielowarstwowe pozwala na dostosowanie parametrów ogrzewania podłogowego do własnych potrzeb.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Rosnąca w ostatnich latach popularność podłogówki wynika z jej niepodważalnych zalet. Jeszcze do niedawna, taki system utożsamiany był z drogą, wręcz luksusową inwestycją, zarezerwowaną wyłącznie dla najbogatszych. Dziś każdy może zainstalować go w całym domu – zarówno nowo budowanym, jak i przy okazji gruntownego remontu. Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego to m.in.:

  • energooszczędny charakter instalacji, pozwalający obniżyć koszty nawet o 15% w stosunku do grzejników,
  • równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu,
  • brak konieczności wieszania grzejników na ścianach – więcej możliwości aranżacyjnych, lepsza estetyka, wygodniejsze sprzątanie,
  • możliwość współpracy z dowolnym urządzeniem grzewczym: kotłem węglowym, kondensacyjnym, tradycyjnym piecem lub pompą ciepła,
  • wyższa temperatura przy podłodze niż w górnej części pomieszczeń – odwrotnie niż przy ogrzewaniu kaloryferowym.

Jakie są wady ogrzewania podłogowego?

wady i zalety ogrzewania podłogowegoPoza oczywistymi korzyściami, jakie daje inwestorom ogrzewanie podłogowe, system ten – niestety – nie jest pozbawiony również wad. Przede wszystkim, aby instalacja pozwalała cieszyć się komfortem cieplnym, konieczne jest wykonanie docieplenia budynku, co generuje dodatkowy koszt. Należy pamiętać również o możliwości uszkodzenia rur pod posadzką, np. w trakcie remontu. Oddawanie temperatury z instalacji będzie opóźnione w porównaniu z grzejnikami, ponieważ konstrukcja podłogi akumuluje ciepło. Chcąc zainwestować w podłogówkę, powinieneś wykończyć posadzkę terakotą, gresem lub okładziną kamienną – tego rodzaju materiały najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym w kwestii oddawania ciepła.

Jakie ogrzewanie wybrać do swojego domu?

Choć ogrzewanie podłogowe – jak każdy system grzewczy – nie jest pozbawione słabszych stron, to biorąc pod uwagę korzyści oraz ilość zalet, które wyraźnie górują nad wadami – stanowi inwestycję opłacalną, wydajną i komfortową. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na tego rodzaju instalację w całych domach, całkowicie rezygnując z grzejników. Na uwagę zasługuje również w pełni inteligentny charakter takiego systemu. Dostępne technologie umożliwiają sterowanie podłogówką z poziomu smartfona lub panelu kontrolnego umieszczonego na ścianie mieszkania. Biorąc pod uwagę niskotemperaturowy charakter ogrzewania podłogowego, w opinii wielu jest ono wręcz „stworzone” do współpracy z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi. Jeśli zasilasz lub zamierzasz zasilać domową instalację kotłem kondensacyjnym, ekologicznym piecem na paliwo stałe czy pompą ciepła, jak najbardziej powinieneś w taki system zainwestować.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl