Przegląd przepływowych podgrzewaczy wody. Jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać?

0
Przegląd przepływowych podgrzewaczy wody. Jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać?

Przegląd przepływowych podgrzewaczy wody. Jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać?

Zapewnienie ciepłej wody jest podstawową rzeczą, o jaką należy w domach, które są podłączone do sieci wodociągowej lub korzystają z własnego ujęcia wody. Spośród wielu opcji grzewczych najwygodniejszą i najbardziej energooszczędną wydają się przepływowe podgrzewacze wody. Oferta rynkowa jest bogata i różnorodna, toteż przed wyborem warto zapoznać się z ich rodzajami i specyfikacją techniczną. Dobrze dobrany przepływowy ogrzewacz wody pozwala zaoszczędzić nie tylko wodę, ale też energię elektryczną.

Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?

Sposób ogrzewania wody stanowi jedną z kluczowych kwestii, o jakiej należy pomyśleć budując lub remontując dom. Nie każdy dom ma możliwość zapewnienia ciepłej wody z miejskiej sieci wodociągowej. W takim wypadku istnieje konieczność podgrzania wody – bez tego nie da się przecież korzystać z kuchni ani łazienki. Optymalne dostosowanie mechanizmu nagrzewania wody nie tylko zapewni komfort użytkowania, ale także pomoże zaoszczędzić wodę i energię. Podjęcie decyzji w tej kwestii wymaga jednak dogłębnego poznania rodzajów oraz zalet i wad mechanizmów nagrzewania wody.


Zasadniczo ogrzewacze wody dzielą się na pojemnościowe i przepływowe. W podgrzewaczu pojemnościowym woda jest podgrzewana, a następnie utrzymywana w wysokiej temperaturze (regulowanej za pomocą termostatu). Służy do tego bojler elektryczny posiadający warstwę izolacyjną, pozwalającą utrzymywać określoną przez termostat temperaturę. Taki mechanizm pochłania znaczne ilości energii na ogrzanie wody, ale potem przed dłuższy czas można z niej korzystać. Do instalacji takiego rodzaju urządzeń potrzebna jest jednak duża powierzchnia pomieszczenia – bojler elektryczny może mieć pojemność od 10 do nawet 200 litrów. Dla osób, które nie mają tak wiele miejsca w domu lub z innych względów nie chcą zajmować go na ten cel, lepszym rozwiązaniem wydają się podgrzewacze przepływowe.


W podgrzewaczu przepływowym woda jest nagrzewana w momencie odkręcenia kranu za pomocą specjalnego urządzenia. Instaluje się oddzielnie dla każdego pomieszczenia, gdzie potrzebna jest bieżąca woda (np. łazienka, kuchnia) bądź dla całego domu. Zakręcenie wody wyłącza podgrzewacz. Wskazane jest rozlokowanie takiego sprzętu możliwie jak najbliżej miejsca poboru wody (skraca to czas ogrzewania). W podgrzewaczach przepływowych woda jest nagrzewana na bieżąco, zatem nigdy nie marnuje się energii na jej ogrzanie.


Mechanizm działania takiego urządzenia opiera się na ogrzewaniu grzałki znajdującej się w szklanej lub porcelanowej osłonie – stanowi ona podstawowy element konstrukcyjny elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody. Osłona ta pozwala skutecznie odseparować ją od wody. Innym istotnym elementem niezbędnym do działania jest drut oporowy. W chwili przepływu przez niego prądu, drut nagrzewa się. Jest on zanurzony w wodzie, która pod jego wpływem nagrzewa się. Ogrzanie wody powoduje zwiększenie się długości druta, który podczas stygnięcia powraca po pierwotnej długości. Zapobiega to osadzanie się na nim kamienia.
Zarówno podgrzewacze pojemnościowe, jak i przepływowe mogą mieć dwojakie źródło zasilania: prąd lub gaz (ziemny lub płynny). Podgrzewacze wody na gaz dzielą się na dwa typy: z komorami otwartymi i zamkniętymi. Zależy to od tego, czy spalanie gazu może odbywa się w komorach zamkniętych czy otwartych. Niektóre modele są zaopatrzone w czujnik spalin, który blokuje działanie urządzenia, kiedy stężenie tlenku węgla w powietrzu jest zbyt wysokie. W przypadku braku takiego czujnika w zestawie, warto dokupić je dodatkowo. Korzystanie z gazu jest niewątpliwie tańsze, jednak z uwagi na bezpieczeństwo, bardziej zalecane jest używanie elektrycznych podgrzewaczy wody (nie obawy zatrucia czadem lub wybuchu gazu). Są one jednak droższe w użytkowaniu. Pewną wadą takich urządzeń jest to, że trzeba chwilkę poczekać na ciepłą wodę. Tuż po odkręceniu kranu nie jest ona jeszcze nagrzana.
Korzystanie z elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody posiada liczne zalety:

 • nagrzewanie wody następuje jedynie w momencie
 • relatywnie niskie koszty instalacji
 • niewielkie koszty zużycia energii elektrycznej
 • podgrzewacz taki zajmuje mało miejsca

Rodzaje elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody

Z uwagi na dużą różnorodność dostępnych na rynku produktów, wybór między nimi nie jest prosty. Przed dokonaniem zakupu należy wiedzieć, jakie właściwości będą nam najbardziej potrzebne, zatem niezbędna jest znajomość cech poszczególnych rodzajów takich urządzeń. Ich klasyfikacja jest złożona, ponieważ zależy od kryterium podziału.


Ilość zasilanych kranów:

 • podgrzewacze jednopunktowe– zasilają jeden kran, więc potrzebują małej mocy, co przekłada się także na niską wydajność urządzenia. Zwykle instaluje się je bezpośrednio przy umywalce, zlewozmywaku lub kabinie prysznicowej. Niektóre modele są wyposażone w rączkę natryskową, baterię i wylewkę. Często wylewki posiadają zakończenia z perlatorem – powoduje on mieszanie się wody z powietrzem i rozpraszanie strumienia. Służy to stworzeniu wrażenia większego strumienia wody – użytkownikowi wydaje się, że płynie więcej wody niż w rzeczywistości. Dużą popularnością cieszą się także urządzenia z czujnikiem na podczerwień (autosensorem), które włączają się bezdotykowo. Przepływowy podgrzewacz wody automatycznie wyłącza się po upływie dwudziestu sekund. Urządzenie takie służy do ogrzewania wody w jednym punkcie – zwykle jest to umywalka. Klienci zwykle montują ją w miejscu, gdzie zachowanie wysokiej higieny jest szczególnie ważne. Dobrym rozwiązanie konstrukcyjnym jest użycie specjalnej głowicy wirowej, która zapobiega odkładaniu się kamienia w podgrzewaczu.
 • podgrzewacze dwupunktowe – obsługują dwa miejsca poboru wody (zwykle prysznic i umywalkę albo dwie umywalki). Takie urządzenie zużywa więcej mocy (ok. 8 kW), więc często producenci zaopatrzają je w przełącznik umożliwiający ustawienie mocy pełnej lub pracę w trybie ekonomicznym. Warte polecenia są modele, w których grzałki są wykonane z miedzi. Zapewnia to wyższą trwałość, wytrzymałość na zanieczyszczenia wodne oraz pęcherze powietrza.
 • podgrzewacze wielopunktowe – umożliwiają zasilanie kilku punktów poboru ciepłej wody (np. wanny, prysznica i umywalki). Jednoczesne ogrzewanie wody w kilku miejscach wymaga dużej mocy – większość podgrzewaczy wielopunktowych działa wydajnie jedynie wtedy, gdy w tym samym czasie zasilany jest pojedynczy punkt poboru ciepłej wody użytkowej (CWU). Urządzenie takie powinno być zamontowane w centralnej części domu, dzięki czemu ogranicza się do minimum długość oraz średnice przewodów rozprowadzających. Jednocześnie zmniejsza się ilość zalegającej w nich wody. Warto zainwestować w podgrzewacz wody ze sterownikiem elektronicznym – zwykle są one dodawane do urządzeń trójpunktowych. Pozwala on regulować temperaturę wody i jej ciśnienie

Sposób sterowania:

 • podgrzewacze z regulacją hydrauliczną – temperatura wody zależy od ciśnienia, z jakim płynie z kranu – zwykle jest wyższa przy małym strumieniu wody (może być to nieco problematyczne w przypadku wahań ciśnienia wody podczas korzystania z prysznica)
 • podgrzewacze z regulacją elektroniczną – specjalistyczny układ elektroniczny umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury w zależności od mocy i strumienia wody, co pomaga oszczędnie zarządzać energią. Dostępne są modele, w których można ustawić temperaturę wody z dokładnością do 1oC (w określonym przedziale temperatury np. 30-60oC)

Pobór mocy:

 • podgrzewacze przepływowe jednofazowe – wymagają małej mocy (zwykle od 2 kW do 6 kW), ale maja niską wydajność. Dla ich działania wystarcza standardowe napięcie (230 V). Są wystarczające dla gospodarstw domowych z jednopunktowym podgrzewaczem wody. Wymagają one prądu jednofazowego.
 • podgrzewacze przepływowe trójfazowe – potrzebują dużej mocy (od 20 do 25 kW) oraz wyższego napięcia (400 V). W przypadku urządzeń ogrzewających jednocześnie kilka miejsc poboru wody, gdzie zużycie jest wysokie, niezbędne jest zasilanie trójfazowe. Przepływowy podgrzewacz wody tego typu jest niezbędny w gospodarstwach rolnych. Podgrzewacze takie ogrzewają zasobniki CWU w ciągu kilku sekund. Produkty tego typu są droższe, ale istnieje możliwość zakupu modeli z blokadą maksymalnej temperatury (można zaprogramować maksymalną temperaturę np. w celu ochrony dzieci przed poparzeniem). Obecnie dużą popularnością cieszą się ogrzewacze wyposażone w dotykowy panel LCD ułatwiający odczyt temperatury wody wlotowej, wylotowej, wielkości przepływu oraz używanej obecnie mocy. Większość rodzajów jest wyposażona w dodatkową opcję umożliwiającą dogrzewania wody wstępnie podgrzanej

Miejsce zastosowania:

 • podgrzewacz umywalkowy – można go zamontować nad lub pod umywalką (w zależności od rodzaju). Jest to urządzenie bezciśnieniowe, zawierające w komplecie baterię. Małe gabaryty ułatwiają montaż takiego urządzenia. Pojemność pojemnika może wynosić nawet 15 litrów. Istnieją modele zaopatrzone w przełącznik mocy, a także drobnostrumieniowy perlator (umożliwia on zaoszczędzać nawet do 50% wody i energii)
 • podgrzewacz prysznicowy – jest urządzeniem bezciśnieniowym, działającym z baterią trójdrożną, która jest dołączana do kompletu. Dostępne są modele z drobnostrumieniową wylewką prysznicową, która nie tylko zwiększa komfort użytkowania, ale także pomaga zaoszczędzić pobór wody i prądu do 50%

Jak dobrać odpowiedni elektryczny przepływowy podgrzewacz wody?


Na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma jednego idealnego typu ogrzewacza wody. Istnieje wiele parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przed jego zakupem (moc, poboru, wymiary). Przede wszystkim musi on być dopasowany do potrzeb użytkownika. Podstawowym kryterium jest ilość korzystających z niego osób. Następnie należy brać pod uwagę wielkość domu i pomieszczeń, w których potrzebna jest bieżąca woda.
Dla przykładu szeregowy dom zamieszkiwany przez klika rodzin będzie potrzebował wielopunktowego przepływowego podgrzewacza wody z zasilaniem trójfazowym, zwłaszcza, jeśli jego domownicy lubią długie kąpiele w wannie. Najlepiej sprawdzą się urządzenia z regulacją elektryczną, ponieważ umożliwiają one nagrzewanie większych ilości wody oraz oszczędne zarządzanie energią elektryczną. Taki sprzęt jest także niezbędny w gospodarstwach rolnych (tam codziennie jest duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę). Przed zakupem takiego sprzętu należy upewnić się, że posiadamy odpowiednie przystosowanie sieci elektrycznej (wyższe napięcie i moc rzędu 20 – 25 kW).


W małych domach jednorodzinnych lub mieszkaniach lepiej sprawdzają się podgrzewacze jednopunktowe zasilane jednofazowo – najlepiej zamontować je bezpośrednio przy kranie albo zlewie lub umywalce. Są one idealnym rozwiązaniem dla singli lub osób, które preferują szybki prysznic. Ich zaletą jest to, że zajmują one mało miejsca. To dobre rozwiązanie, jeśli miejsca poboru wody w domu są od siebie znacząco oddalone. Wtedy najlepiej zainstalować je oddzielnie dla każdego kranu (zlewu lub prysznica). Należy jednak pamiętać, że na zasilanie kilku jednopunktowych ogrzewaczy nie wystarczy standardowa moc 6 kW i warto w takim przypadku pomyśleć o zakupie urządzenia wielopunktowego z regulacją elektroniczną. Umożliwia ona wygodną regulację CWU.
Decydując się na konkretny model należy pamiętać, że szybkość podgrzewania wody zależy od ilości mocy – im więcej podgrzewacz jej pobiera, tym szybciej ja podgrzewa. W przeciętnym gospodarstwie domowym wystarcza elektryczny przepływowy podgrzewacz wody o mocy od 3 do 4,5 kW. Jeżeli urządzenie tego rodzaju pobiera niewiele mocy (ok. 3 kW), jej wydajność wynosi jedynie 2 litry ciepłej wody na minutę. Dla jasności trzeba dodać, że dla komfortowego korzystania z umywalki, prysznica lub zlewozmywaka potrzeba około 6 litrów na minutę (l/m), a do napełnienia wanny – 10 l/min.
Dużą popularnością wśród klientów cieszą się produkty następujących producentów:

 • Galmet
 • Kospel
 • Ariston
 • Siemens
 • Biawar
 • Elektromet
 • JUNKERS
 • Wijas
 • Formaster
 • KFA


Każdy z nich posiada różne modele, wśród których można wybrać znaleźć zarówno produkty o niskim poborze mocy i małych gabarytach, jak i takie, które pozwolą ogrzać wodę w kilku miejscach jednocześnie. Analizując ich produkty należy zwracać uwagę na wydajność. Wynika ona z ilości pobieranej mocy oraz temperatury dopływającej wody oraz temperatury wody ciepłej, nagrzanej przez ogrzewacz przepływowy. Wydajność urządzenia jest tym niższa, im większa jest różnica między temperaturą wody dopływającej do zbiornika i ogrzanej przez niego. Na wydajność rzutuje również napięcie w sieci elektrycznej. Typowa sieć jednofazowa (na 230 V) jest przystosowana do zasilania urządzeń o mocy maksymalnie do 6 kW. Zawsze warto kupować produkty klasy efektywności energetycznej z grupy A. W dłuższej perspektywie pozwoli to oszczędzić na rachunkach za prąd. Zwykle producenci podają również minimalny przekrój elektrycznych przewodów – warto na to zwrócić uwagę, aby nie okazało się, że instalacja w domu ma inny wymiar.
Przeciętny przepływowy ogrzewacz wody jednofazowy to koszt w granicach 200 – 500 zł. Droższe są oczywiście modele o wyższym poborze mocy oraz z elektroniczną regulacją. Przed dokonaniem zakupu lepiej sprawdzić ofertę w różnych sklepach, aby porównać cenę określonego modelu. Warto też zapoznać się z opinią innych użytkowników.


Jaki zasobnik CWU będzie najlepszy do naszego domu?


W gospodarstwach domowych, w których nie ma systemu centralnego ogrzewanie nagrzewającego wodę, istnieje konieczność zapewnienia stałego dostępu do ciepłej wody. Służy do tego zasobnik ciepłej wody użytkowej (CWU). Nie tylko pozwala magazynować ciepłą wodę i zapewnia komfortowe korzystanie z niej, ale także usprawnia system cyrkulacji wodnej oraz wspomaga oszczędne korzystanie z kotła ogrzewającego wodę. Osoby planujące budowę lub remont instalacji wodno-grzewczej muszą jednak poznać szczegóły dotyczące poszczególnych rodzajów takich urządzeń.

Do czego służy zasobnik CWU?


Posiadanie zapasu ciepłej wody we własnym domu jest niezbędne do codziennego użytku (zmywanie, kąpiel). Zasobnik CWU służy do przechowywania podgrzanej wody, aby kilku domowników mogło z niej korzystać jednocześnie niezależnie od pory dnia lub nocy. Ciepła woda może być podgrzewana przez kocioł grzewczy zapewniający ogrzewanie budynku. Urządzenie to zapewnia także stałe ciśnienie, co podwyższa komfort użytkowania.
Optymalnie dobrany zasobnik CWU powinien zapewniać:

 • dostosowaną do potrzeb domowników ilość nagrzanej wody
 • stałą temperaturę wody
 • możliwość jednoczesnego korzystania z ciepłej wody w kilku miejscach
 • szybkie nagrzewanie wody do ustalonej temperatury
 • oszczędną pracę kotła grzewczego

Jakie są rodzaje zasobników CWU?

W sprzedaży istnieje wiele rodzajów zasobników CWU, zatem należy dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją techniczną, aby trafnie dobrać kupowany produkt. Istnieje kilka kategorii podziału, służących do ich klasyfikacji.


Sposób ogrzewania wody:

 • zasobniki z wężownicą (tradycyjny) – działają one z kotłami jednofunkcyjnymi. Ich zasada działania polega na nagrzewaniu się wody od grzałki elektrycznej umieszczonej w naczyniu z wodą. Przez zamontowaną wewnątrz zbiornika wężownicę przepływa gorąca woda, która, oddając swoje ciepło, ogrzewa wodę zgromadzoną w zbiorniku. Ważnym elementem, od którego zależy moc zasobnika CWU, jest powierzchnia wężownicy. Wraz z jej wielkością rośnie moc urządzenia, co powoduje, że woda szybciej się ogrzewa. Większy komfort użytkowania zapewniają produkty z podwójną wężownicą spiralną zamiast pojedynczą. Zasobniki z wężownicą cechują się łatwością montażu. Z tego powodu są często kupowane
 • zasobniki warstwowe – zastosowane w nich rozwiązanie konstrukcyjne pozwala wtłoczyć gorącą wodę w górną warstwę zbiornika, gdzie jest gromadzona. Dzięki temu po odkręceniu kranu zawsze leci ciepła woda. Zasobniki tego typu bardzo dobrze współpracują z kotłami gazowymi. Dostępne są nawet zasobniki fabrycznie montowane łącznie z nimi – są to kotły kompaktowe

Rodzaj materiału, z jakiego wykonany:

 • zasobniki ze stali nierdzewnej – są kwasoodporne, dzięki czemu odznaczają się charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Zasobniki takie kosztują więcej pieniędzy, ale w dalszej perspektywie przekłada się to na dłuższy okres użytkowania
 • zasobniki emaliowane – są tańsze, ale okres ich eksploatacji nie jest tak długi, jak ich odpowiedniki wykonane ze stali nierdzewnej. Emalia chroni wnętrze zbiornika przed korozją, ale pod wpływem wysokiej temperatury, na powłoce tworzą się mikro pęknięcia, co powoduje uszkadzanie się zasobnika. Niektórzy producenci wyposażają takie zasobniki w dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne w jakimi są anody magnezowe. Znacząco wydłużają one okres użyteczności urządzenia

Źródło ogrzewania:

 • zasobniki do solarów – w domach, w których kolektury solarne są źródłem ciepła, najlepiej zainstalować zasobnik biwalentny, mający dodatkowe wężownice. Zastosowane w nim rozwiązania umożliwiają uzupełnianie niedoborów energii słonecznej ciepłem z innego źródła. Zwykle są wyposażone w dwa, a czasami trzy wymienniki ciepła. W pierwszym mieści się ciepła woda z kotła c.o., a przez drugi przepływa roztwór glikolu lub woda z solarów (lub z innego źródła ciepła). W przypadku kiedy nie ma możliwości nagrzania wody za pomocą energii słonecznej, zawór jest otwierany przez specjalny regulator, co umożliwia napływanie ogrzanej wody z instalacji c.o. do dodatkowej (dolnej) wężownicy
 • zasobniki do pompy ciepła – do domów ogrzewanych w ten sposób optymalnie pasować będzie zasobnik wyposażony w jedną wężownicę
 • zasobniki do pieca gazowego – w zależności od ilości sprzętów domowych (wanna, prysznic, zmywarka, hydromasaż), może wystarczyć jedynie zasobnik wężownicowy. W przypadku większego zużycia, bardziej odpowiedni będzie zasobnik CWU warstwowy

Na co zwracać uwagę wybierając zasobnik?


Chcąc wybrać odpowiedni CWU, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę, ile osób ma z niego korzystać. W zależności od tego czynnika zależy ustalić pojemność zasobnika CWU. Duża rodzina powinna zaopatrzyć się w większy pojemnik. Takie rozwiązanie jest wskazane także wtedy, gdy w domu często pojawia się wielu gości albo jeśli często zmywa się naczynia lub bierze kąpiele w wannie. Szacując ilość zużywanej dziennie wody warto mieć na uwadze, że zawsze mogą zdarzyć się jakieś nieprzewidziane okoliczności, więc warto zainwestować w zasobnik o nieco większej pojemności, by zachować odpowiednią rezerwę.
Zalecana pojemność zasobnika CWU w zależności od ilości osób wynosi:

 • dla 2 osób – zasadniczo wystarczający powinien być zasobnik o pojemności 100 -120 litrów. Należy jednak brać pod uwagę przyzwyczajenia i preferencje osób korzystających z niego – dla przykładu używanie wanny powoduje znacznie większe zużycie ciepłej wody niż prysznic. Godnym polecenia rozwiązaniem jest zakup zasobnika z regulatorem okresu nagrzewania wody. Dzięki temu w porze nocnej, kiedy nikt nie korzysta z ciepłej wody, kocioł nie będzie uruchamiany. Pozwoli to zaoszczędzić energię.
 • dla 3 osób – zasobnik o pojemności 120 litrów powinien być wystarczający, jeśli oczywiście nie maja one w zwyczaju brać częstych kąpieli w wannie
 • dla 4 osób – wskazane jest kupienie zasobnika o pojemności 150 lub 200 litrów. Wynika to z większego zapotrzebowania na ciepłą wodę potrzebną do kąpieli lub prysznica, a także zmywania naczyń. Należy też uwzględnić fakt, że kilka osób będzie potrzebowało ciepłej wody w tym samym czasie (np. z rana przed wyjściem do pracy lub szkoły). W zależności od potrzeb należy rozważyć kupno zasobnika CWU o pojemności 200 litrów. Pozwoli on komfortowo i bez ograniczeń korzystać z łazienki (w tym z wanny) oraz zaspokajać inne bieżące potrzeby (pranie, zmywanie). Warto wybrać model zaopatrzony w regulator okresu podgrzewania wody
 • dla 6 osób – optymalnym rozwiązaniem będzie zasobnik CWU o pojemności od 200 do 300 litrów. Taka pojemność pozwoli zaspokoić potrzeby wszystkich domowników, nawet jeśli w domu jest kilka łazienek. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z jakiego jest wykonany, ponieważ musi on zapewnić dobrą izolację termiczną (woda nie będzie szybko stygnąć).Na pojemnik o takiej objętości należy zagospodarować więcej miejsca, ale dzięki większej pojemności nie będzie problemu ze stałym utrzymaniem ciśnienia w kranach. Urządzenie takie jest również konieczne, jeśli posiada się wanny z hydromasażem


Poza tym wybierając zasobnik należy zwrócić uwagę na czynniki takie jak:

 • ilość ujęć wody, jakie istnieją w domu (większa ilość powoduje szybsze zużycie wody, więc warto kupić urządzenia z większym pojemnikiem)
 • budowa i pojemność – w zależności od nich należy zagospodarować odpowiednią ilość wolnego miejsca (np. w piwnicy). Zwykle są one wykonane ze stali lub ze stali szlachetnej i mają kształt walca
 • sposób montażu – w zależności od wielkości domu należy dopasować urządzenia wiszące, stojące lub zintegrowane z kotłem
 • materiał izolacyjny – zwykle jest nim pianka poliuretanowa albo styropian, jego rodzaj i jakość muszą być wysokiej klasy, jeśli decydujemy się na zasobnik o dużej pojemności


Poza tym w zależności od potrzeb należy dobrać produkty z systemem sterowania, wskaźnikiem temperatury, wbudowaną dodatkową grzałką elektryczną.Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl