Rodzaje zaworów grzejnikowych - jak dobrać?

0
Rodzaje zaworów grzejnikowych - jak dobrać?

Aby ogrzewanie w Twoim domu odpowiednio funkcjonowało, niezbędne jest dostosowanie pracy kaloryferów do warunków wewnątrz budynku. Służą do tego zawory grzejnikowe i termostaty, odpowiadające za wykorzystanie możliwości centralnego ogrzewania. Poznaj najpopularniejsze rodzaje zaworów grzejnikowych i dowiedz się, jak dobrać głowicę termostatyczną, która zapewni optymalne działanie instalacji grzewczej.

 

Zawory grzejnikowe - rodzaje i zastosowanie

W zależności od zastosowań wyróżnia się 3 najpopularniejsze typy zaworów grzejnikowych:

  • regulacyjne,
  • odcinające,
  • termostatyczne.

Każde z tych urządzeń pozwala dostosowywać pracę odbiornika ciepła do indywidualnego zapotrzebowania na energię. Różni je budowa i sposób obsługi. Zawór regulacyjny to najbardziej podstawowe urządzenie do sterowania pracą kaloryfera. Za jego pomocą możesz dostosować temperaturę, regulując przepływ czynnika grzewczego (wody) w instalacji. Na rynku występują pojedyncze pokrętła regulacyjne (tzw. otwórz-zamknij), jak i podwójne z dodatkową możliwością regulacji przepływu.

Drugim typem urządzeń stosowanych w grzejnikach jest zawór termostatyczny, występujący z dopasowaną do niego głowicą. Zaletą takiego rozwiązania jest automatyczne sterowanie pracą w zależności od zadanej temperatury. Pozwala to na stałe utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak dobrać głowicę termostatyczną do zaworu grzejnikowego.

Należy również wspomnieć o urządzeniach odcinających, które w sposób automatyczny otwierają i zamykają drogę przepływu czynnika grzewczego. Najczęściej są one sterowane za pomocą sprężonego powietrza. Do ich obsługi wykorzystywana jest również para wodna lub olej hydrauliczny.

Warto w tym miejscu dodać, że dostępne w sprzedaży rodzaje zaworów grzejnikowych mogą różnić się między sobą kształtem oraz rodzajem instalacji. Przykładowo, zawory regulacyjne i termostaty mogą mieć budowę prostą, kątową lub narożną. W zależności od tego, czy posiadasz instalację jednorurową, czy dwururową, możesz dobrać model zaworu do rodzaju posiadanych przez siebie kaloryferów.

Zawór grzejnikowy na kaloryferze

Jak dobrać zawór do rodzaju grzejnika?

Znając najpopularniejsze typy zaworów grzejnikowych oraz podstawowe różnice między nimi, łatwiej będzie dopasować Ci odpowiednie urządzenie regulujące do posiadanych przez Ciebie odbiorników ciepła. Choć w tzw. nowym budownictwie najczęściej montuje się lekkie grzejniki z aluminium, w wielu budynkach nadal spotyka się kaloryfery żeliwne. Niezależnie od tego, jakie urządzenia grzewcze masz zamontowane w swoim mieszkaniu, zasady doboru zaworów są podobne.

  • Pierwszym czynnikiem, który musisz uwzględnić przy wyborze, jest sposób podłączenia grzejnika. W sklepach hydraulicznych znajdziesz zawory do kaloryferów z podłączeniem bocznym oraz dolnym. W pierwszym przypadku znaczenie ma odpowiedni kształt korpusu regulatora. Proste wykorzystuje się przy grzejnikach umieszczonych w ścianie lub we wnęce pod oknem. Jeśli podłączenie znajduje się za kaloryferem, wówczas powinieneś wybrać zawór kątowy.
  • Konieczne jest również dopasowanie rozmiaru gwintu zaworu, który powinien odpowiadać wewnętrznemu gwintowi głowicy. Sprawdź też, w jaki sposób zawór łączy się z głowicą (połączenie zatrzaskowe lub skręcane).
  • Ważne jest również dostosowanie możliwości przepływowych zaworu do wielkości kaloryfera. W przypadku dużych grzejników stosuje się regulatory o wysokim przepływie, z kolei do mniejszych modeli zalecane są zawory niskoprzepływowe.

Jak dobrać głowicę termostatyczną do zaworu?

Podobnie jak w przypadku zaworów grzejnikowych na rynku występują również różne rodzaje głowic termostatycznych. W zależności od wielkości grzejnika mogą różnić się między sobą współczynnikiem przepływu, ilością możliwych pozycji nastawy czy dokładnością regulacji. Pozostają jeszcze kwestie estetyczne, takie jak kształt, wielkość czy kolor termostatu. Kwestią kluczową w przypadku doboru głowic termostatycznych do zaworów jest dopasowanie gwintu (gwint głowicy musi odpowiadać gwintowi zaworu). Powinieneś również zwrócić uwagę, by termostat dysponował odpowiednią siłą zamykania, a jego skok trzpienia był równy efektywnemu skokowi grzybka zaworu lub wyższy od niego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl