Stelaż podtynkowy do WC - jaki wybrać?

0
Stelaż podtynkowy do WC - jaki wybrać?

Zarówno w ciasnych, jak i bardziej przestronnych łazienkach do montażu urządzeń sanitarnych doskonale sprawdzają się stelaże podtynkowe. Tego typu komplety pozwalają na wykonanie nowoczesnej, estetycznej i łatwej w utrzymaniu aranżacji łazienki. Nie wiesz, jaki zestaw podtynkowy WC wybrać? Podpowiadamy jak dopasować odpowiednią konstrukcję do rodzaju zabudowy i radzimy, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie!

Stelaż podtynkowy – najważniejsze zalety

Popularność podtynkowych zestawów do WC, umywalek, bidetów oraz innych elementów armatury wynika z faktu, że można zainstalować je w każdym typie zabudowy łazienkowej. Ilość dostępnych na rynku rozwiązań pozwala dopasować stelaż podtynkowy do pomieszczeń o standardowej oraz nietypowej konstrukcji. Zaletą takich konceptów przy montażu WC jest możliwość umiejscowienia toalety czy przycisku spłuczki na dowolnej wysokości. Nowoczesny design takich konstrukcji cieszy oko, a fakt, że całość schowana jest w estetycznej zabudowie, sprzyja utrzymaniu czystości w łazience. Podtynkowe zestawy WC charakteryzują się również prostym montażem i dlatego z roku na rok są one coraz chętniej wybierane do domów, mieszkań i obiektów publicznych.

Jak wybrać zestaw podtynkowy – wymiary stelaży

Na rynku znajdziesz zarówno wysokie stelaże podtynkowe, jak i niższe, pozwalające na swobodny montaż zestawu podwieszanego nawet przy braku miejsca. Warto zwrócić uwagę na fakt, że duże konstrukcje niekoniecznie muszą być droższe od tych mniejszych. Standardowa szerokość zestawu podtynkowego wynosi od 35 do nawet 50 cm, natomiast dostępne w sprzedaży wysokości najczęściej mieszczą się w granicach 80-99 cm, choć wielu producentów ma w ofercie również wyższe stelaże. Istotna jest również głębokość zabudowy – powinna być dopasowana do ilości miejsca, którym dysponujesz w łazience.

Stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej

ubikacja ze stelażem podtynkowymRóżne sposoby wykończeń łazienki wymagają od producentów dostosowania oferty stelaży do konstrukcji pomieszczeń. Zestaw podtynkowy do zabudowy lekkiej przeznaczony jest do montażu w ścianach z płyt kartonowo-gipsowych. Konstrukcja opera się na specjalnej, samonośnej ramie wykonanej z wysokogatunkowej stali. Montaż zestawu podtynkowego w tym przypadku będzie łatwiejszy dzięki zastosowaniu dołączonych do zestawu wsporników. Dzięki odpowiedniej konstrukcji istnieje możliwość instalacji takiego zestawu zarówno w ściance działowej, jak i instalacyjnej.

Jaki zestaw podtynkowy WC do ciężkiej zabudowy?

W przypadku ścian murowanych z cegieł lub bloczków betonowych stosuje się stelaże do zabudowy ciężkiej, wykonane z odpowiednio mocnego profilu stalowego. Nie nadają się one do zabudowy z płyt gipsowych, ponieważ lekka ścianka może nie wytrzymać naporu takiej konstrukcji. Zestawy do ścian murowanych są z reguły tańsze niż ich podtynkowe odpowiedniki do zabudowy lekkiej, jednak ich instalacja jest bardziej pracochłonna. Zarówno jedne, jak i drugi typ stelaża nadaje się do montażu WC, umywalki, bidetu oraz dowolnego, innego elementu armatury łazienkowej.

Wybór zestawu łazienkowego – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując stelaż do WC, musisz – oprócz sposobu zabudowy – uwzględnić jeszcze kilka innych czynników. Jednym z najważniejszych jest pojemność spłuczki, mogąca wynosić od 3 do nawet 10 litrów. Im większy zbiornik, tym więcej możliwości regulacji systemu napełniania lub ilości zużywanej wody. Dziki temu, pojemniejsze spłuczki stają się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż mniejsze zbiorniki.

Stawiając na mniejszy stelaż, powinieneś liczyć się z tym, że przycisk spłuczki ulokowany będzie na niższej wysokości. Takie rozwiązanie może być mało wygodne, np. ze względu na zakrywanie przycisku uruchamiającego spłuczkę deską. W najbardziej wrażliwych na dotyk spłuczkach podniesiona deska może powodować samoczynne uruchamianie się mechanizmu spłukującego.

Choć zestaw podtynkowy niemal w całości zostanie zabudowany, nie oznacza to, że nie powinieneś pomyśleć również jego o estetyce. Wizytówką każdego stelażu WC jest przycisk spłuczki – warto wybrać taki, który będzie pasował do aranżacji łazienki i współtworzył harmonijną całość z pozostałymi elementami jej wykończenia

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl