Uszczelnianie komina krok po kroku - poradnik

0
Uszczelnianie komina krok po kroku - poradnik

Problem nieszczelnych przewodów dymowych lub wentylacyjnych dotyczy najczęściej starych budynków. Pęknięty komin z cegły może zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców, z uwagi na możliwość przedostawania się spalin do mieszkania. Jego naprawę możesz przeprowadzić na kilka sposobów. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się problemów z uszkodzonym przewodem krok po kroku.

Czym uszczelnić pęknięty komin?

Fachowcy polecają kilka sprawdzonych metod na uszczelnienie komina zarówno od wewnątrz, jak i od zewnętrznej strony. Do najpopularniejszych należą m.in.: frezowanie komina, szlamowanie, montaż wkładu czy obróbki blacharskie. Formę konserwacji powinieneś dostosować do lokalizacji przewodu dymowego, jego kondycji oraz zastosowanych do budowy materiałów. Najlepszym sposobem na to, by ocenić stan techniczny i wybrać sposób naprawy, jest zlecenie przeglądu kominiarskiego specjalistom. Warto w tym miejscu dodać, że prawo nie wymaga od właścicieli domów jednorodzinnych wykonywania takich inspekcji, jednak dla własnego bezpieczeństwa, warto wykonywać je minimum raz do roku.

Szlamowanie komina – czy warto?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na uszczelnienie komina od wewnątrz jest jego szlamowanie. Metoda ta zakłada pokrycie przewodu dymowego od środka specjalną masą uszczelniającą. Wielu specjalistów decyduje się na zastosowanie odpowiedniej zaprawy silikatowej, wykazującej odporność na działanie wysokich temperatur. Uszczelnianie komina za pomocą szlamowania warto wykonać zarówno w przypadku pękniętych przewodów wentylacyjnych, jak i dymowych. Zaletą tego rozwiązania jest dokładność, z jaką masa wypełnia wszystkie nieszczelności oraz pęknięcia. Jednolita warstwa zabezpiecza przewód na całej jego długości, jednak po pewnym czasie niektóre ubytki mogą się odnawiać.

Obróbka blacharska

Jeśli poszukujesz sprawdzonego sposobu na uszczelnienie komina od zewnątrz, powinieneś zlecić doświadczonym fachowcom wykonanie obróbki z blachy miedzianej lub tytanowo-cynkowej. Zaletą tej metody jest możliwość naprawy pękniętego komina niezależnie od rodzaju zamontowanego pokrycia dachowego. W zależności od potrzeb, jeden lub dwa kawałki blachy dopasowuje się do nacięć stworzonych po obrysie komina. Wszystkie połączenia między blachą a ściankami należy uszczelnić specjalistycznym silikonem odpornym na wysokie temperatury.

profesjonalne uszczelnianie komina

Frezowanie nieszczelnego komina

Przewód dymowy, który nie zachowuje odpowiedniej szczelności, możesz także naprawić za pomocą frezowania, czyli odpowiedniego szlifowania od wewnątrz. Czynność ta pozwala na usunięcie zalegającej w przewodzie sadzy oraz innych nieczystości. W trakcie frezowania otwór dymowy lub wentylacyjny zostaje poszerzony, co znacznie ułatwia przepływ spalin lub powietrza. To sprawdzony sposób na uszczelnienie pękniętych kominów z cegły w sytuacji, gdy dym przedostaje się do wnętrza domu.

Montaż wkładu kominowego

Ostatnim prezentowanym tutaj sposobem uszczelnienia pękniętego komina jest instalacja w jego wnętrzu specjalistycznego wkładu. Zabieg ten polega na wsunięciu do środka przewodu ceramicznej lub stalowej rury o przekroju okrągłym, lub prostokątnym. Wkład uznaje się za najlepszy sposób na uszczelnienie starych, popękanych kominów. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że montaż rury może zmniejszyć średnicę przewodu dymowego. Wiele firm łączy tę usługę z frezowaniem, co pozwala na montaż wkładu o odpowiedniej szerokości.

Profesjonalne uszczelnienie pozwala uniknąć kosztownej rozbiórki i skompilowanej budowy nowego przewodu dymowego. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak i czym uszczelnić pęknięty komin. Najpopularniejsze z nich to:

  • szlamowanie,
  • frezowanie,
  • obróbki blacharskie,
  • montaż wkładów kominowych.

Każda z powyższych metod ma swoje zalety i wady, różnią się one także ceną. Jednak uszczelnienie przewodów dymowych – zwłaszcza starych, popękanych kominów ceglanych – pozwala znacznie zwiększyć komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania pomieszczeń. Warto o tym pamiętać.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl