Wybór pompy do CWU – poradnik

0
Wybór pompy do CWU – poradnik

W instalacjach ciepłej wody użytkowej pompa obiegowa odgrywa bardzo ważną rolę. Jej podstawowym zadaniem jest bezproblemowe i szybkie tłoczenie wody do wszystkich punktów poboru. Zakup takiego urządzenia jest najczęściej inwestycją na długie lata, dlatego w sposób szczególny należy zadbać o jego wysoką jakość oraz niezawodność. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać pompkę do CWU ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Czym są pompy ciepłej wody i jakie funkcje spełniają?

W swoim życiu z pewnością niejednokrotnie spotkałeś się z sytuacją, w której – po odkręceniu ciepłej wody w kranie – przez kilka lub kilkanaście sekund płynęła z niego ciecz znacznie chłodniejsza niż powinna. Dopiero po upływie tego czasu stawała się ona naprawdę gorąca. W standardowej instalacji CWU woda nie krąży – zostaje dostarczona do najodleglejszych punktów odbioru, gdzie jej temperatura może ulegać znacznemu obniżeniu. Dopiero instalacja pompy obiegowej wymusza nieustanny przepływ gorącej wody, co pozwala cieszyć się nią natychmiast po otwarciu kurka w zlewie, wannie czy kabinie prysznicowej.

Z opisu powyższej sytuacji wynika, że pompa obiegowa do CWU jest urządzeniem, które wymusza krążenie cieczy w instalacji, poprzez je nieustanne tłoczenie. Dzięki temu woda przez cały czas i w każdym miejscu zachowuje stałe ciśnienie oraz temperaturę, ponieważ co jakiś czas przepływa przez wymiennik. Na tej zasadzie, instalacja urządzenia tłoczącego pozwala zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy, znacznie zmniejszając pobór wody w domu. Wszystko dzięki temu, że po odkręceniu kranu, nie musisz czekać, aż za każdym razem kilka litrów zimnej cieczy spłynie prosto do kanalizacji, powiększając Twoje miesięczne opłaty.

Kiedy pompa jest niezbędna?

prysznic łazienkowy zasilany wodą z pompy CWUZ całą pewnością montaż pompy do CWU będzie zasadny i opłacalny w domu jednorodzinnym. Oprócz generowania wspomnianych powyżej oszczędności, urządzenie to w znacznym stopniu podnosi sprawność całej instalacji hydraulicznej, odpowiadając za jej prawidłowe funkcjonowanie. Wymuszony przepływ w rurach zapobiega osadzaniu się różnego rodzaju zanieczyszczeń, mogących uszkodzić urządzenia odbiorcze. Oczywiście budynki mieszkalne to niejedyne typy lokali, w których warto zainstalować pompę obiegową. Taka inwestycja doskonale sprawdzi się m.in. w:

  • sklepach i lokalach gastronomicznych,
  • biurach, hotelach, restauracjach
  • zakładach przetwórstwa spożywczego,
  • innych firmach przemysłowych i usługowych,
  • szpitalach i gabinetach lekarskich,

oraz wszędzie tam, gdzie regularnie korzysta się z ciepłej wody do mycia i dezynfekcji, przygotowywania posiłków lub zastosowań przemysłowych.

Zakup pompki do ciepłej wody użytkowej – na co zwracać uwagę?

Choć pompa obiegowa do CWU nie jest przesadnie skomplikowanym urządzeniem, nie oznacza to, że jej zakup nie powinien być odpowiednio przemyślany. Przede wszystkim, powinieneś zwracać uwagę na trwałość wykonania oraz jakość. Pamiętaj, że urządzenia cyrkulacyjne poddawane są sporym obciążeniom i pracują nieustannie – stąd warto postawić na produkt od jednego z renomowanych producentów, np.: LFP, Grundfos czy Wilo. W ofercie wielu firm znajdziesz modele o różnej ilości biegów. W przypadku rozbudowanych instalacji pompy wielobiegowe sprawdzają się lepiej. Do domów jednorodzinnych z powodzeniem wystarczy model jedno- lub dwubiegowy z płynną regulacją obrotów.

Większość pomp obiegowych nie osiąga ciśnienia roboczego powyżej 10 barów. To wartość niezbędna, by przepompować wodę w instalacji. Do tłoczenia w układzie pionowym (np. w wielopiętrowych budynkach) niezbędne będą urządzenia o lepszych parametrach, pozwalających pokonywać opory grawitacyjne.

Ile kosztują pompy do CWU?

Dla wielu osób istotnym kryterium jest również cena. W sprzedaży znajdziesz pompy obiegowe do CWU zarówno za kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Ostateczny koszt może zależeć od wielu czynników, takich jak marka urządzenia, jakość zastosowanych materiałów, ilość biegów czy wspomniane powyżej ciśnienie robocze. Oczywiście, najdroższe będą produkty renomowanych firm, jednak czasem warto wydać więcej, w zamian za niezawodność i gwarancję sprawnej pracy instalacji przez długie lata.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl