Wymiana baterii kuchennej – zrób to sam

0
Wymiana baterii kuchennej – zrób to sam

Jeśli w Twojej kuchni zachodzi potrzeba wymiany baterii zlewozmywakowej na nową, możesz spróbować zrobić to samemu. Stosując się do naszych wskazówek, szybko i sprawnie zmienisz kran bez wydawania pieniędzy na fachowca. Efekt montażu będzie identyczny, a jeżeli lubisz drobne naprawy, samodzielnie wykonana praca z pewnością przysporzy Ci wiele satysfakcji.

Kiedy wymiana baterii kuchennej jest konieczna?

Kiedy kran w kuchni przecieka lub woda przedostaje się na zewnątrz w okolicach podstawy wylewki, to prawdopodobnie czas na pożegnanie się ze starą armaturą i montaż nowej. Podobnie w sytuacji, gdy znacznie ograniczył się zakres ruchomości uchwytu. Wszystkie te oznaki zazwyczaj sygnalizują awarię urządzenia. Zwłaszcza w przypadku osprzętu z wieloletnią historią nie warto się zastanawiać – najlepiej założyć nową wylewkę.

Jaką baterię zlewozmywakową wybrać?

Czas więc na wycieczkę do marketu budowanego lub zakup niezbędnego produktu w sklepie internetowym. Jaki model sprawdzi się najlepiej? W przypadku baterii kuchennej powinieneś uwzględnić takie parametry jak:

 • długość wylewki oraz kąt nachylenia,
 • zakres ruchomości kranu – powinien pozwolić na swobodne operowanie przy zlewie jedno- oraz dwukomorowym,
 • opcja wyjmowanego natrysku i trybu prysznicowego,
 • tworzywo, z którego wykonana jest armatura,
 • wygląd oraz estetyka wylewki.

Jak wymienić kran w kuchni – poradnik krok po kroku

Będąc zaopatrzonym w kompletny zestaw montażowy oraz klucz nastawny, możesz przystąpić do działania. Jak odkręcić baterię zlewozmywakową i w jaki sposób wymienić kran w kuchni? Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją!

 1. Zamknij dopływ wody, zakręcając główny zawór, lub zaworki znajdujące się przy wężykach ciepłej i zimnej wody pod zlewem (jeśli instalacja jest w nie wyposażona). Następnie odkręć kurki, by spuścić resztę cieczy.
 2. Poluzuj wężyki za pomocą klucza nastawnego, a potem – również pod zlewem – odkręć nakrętkę mocującą baterię do blatu lub zlewozmywaka. Po zdjęciu nakrętek, podkładek oraz uszczelek, wyjmij korpus armatury przez otwór i odłóż w bezpieczne miejsce.
  Ważne: przed odkręceniem wężyków podłóż pod nie miskę lub ścierkę, tak by resztki wody w instalacji nie zamoczyły mebli lub posadzki.
 3. W miejsce starej wylewki włóż nową. Montaż rozpocznij od podłączenia do gniazd baterii wężyków, a następnie osadź kran i sprawdź, czy jest on właściwie ustawiony.
 4. Zamocuj podkładki oraz śruby mocujące i skręć każdą z nich za pomocą klucza nastawnego. Bardzo ważne jest dokręcenie wszystkich nakrętek do oporu, tak by wymieniona bateria kuchenna była odpowiednio stabilna.
 5. W przypadku kranu z wyjmowaną częścią wylewki, na tym etapie powinieneś przykręcić wężyk do przewodu doprowadzającego wodę. Pamiętaj również o instalacji ciężarka, odpowiadającego za chowanie części natryskowej do wnętrza armatury.
 6. Ostatnim etapem instalacji jest dokręcenie wężyków ciepłej oraz zimnej wody do przyłączy znajdujących się w ścianie. Standardowy przewód do baterii ma długość 35 cm, jeśli jednak potrzebujesz dłuższego, możesz dokupić go w dowolnym sklepie instalacyjnym.
 7. Sprawdź jeszcze raz czy wszystkie śruby zostały dokręcone do oporu, następnie możesz odkręcić zawory i sprawdzić szczelność wymienionej baterii zlewozmywakowej.

nowa bateria kuchenna do zlewozmywakaJeśli nigdzie nie zauważyłeś wycieków, oznacza to, że wymiana kranu w kuchni zakończyła się sukcesem. Jeśli w miejscu łączenia jakichś elementów cieknie woda, ponownie sprawdź szczelność połączeń. Jeżeli przecieka korpus urządzenia, może to oznaczać, że produkt posiadał jakąś fabryczną wadę. W takim przypadku – jeśli na sprzęt udzielona została gwarancja – najlepiej skontaktować się z serwisem.

Wymiana baterii – nie trać pieniędzy na fachowców!

Aby samemu odkręcić baterię zlewozmywakową i wymienić kran w kuchni, nie musisz być hydraulikiem. Zamiast tracić czas na poszukiwanie fachowców, możesz spróbować wykonać ten prosty montaż we własnym zakresie. Zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł zainwestować w inny sposób lub przeznaczyć na drobną przyjemność dla siebie oraz swoich bliskich.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl