Zasada działania zaworów równoważących - regulacja i równoważenie instalacji grzewczej

0
Zasada działania zaworów równoważących - regulacja i równoważenie instalacji grzewczej

Odpowiednio wyregulowana instalacja centralnego ogrzewania pozwala na uzyskanie wymaganego przypływu czynnika grzewczego we wszystkich jej punktach. To samo tyczy się końcowych odbiorników ciepła - kaloryferów, nagrzewnic czy ogrzewania podłogowego. Równoważenie parametrów systemu możliwe jest dzięki montażowi odpowiednich zaworów podpionowych. Poznaj zasadę ich działania i dowiedz się, jak prawidłowo wyregulować i zrównoważyć pion grzewczy w budynku mieszkalnym lub dowolnym obiekcie.

Brak odpowiedniego równoważenia instalacji c.o. i jego konsekwencje

Nieprawidłowo wyregulowana instalacja grzewcza to nie tylko zmniejszenie mocy i brak równomiernego przepływu wody w rurach, zaworach czy punktach końcowych. Częstym problemem jest również nadmierny hałas, szczególnie we wnętrzach mieszkalnych. Nieuzyskanie zakładanych przepływów w instalacji centralnego ogrzewania powoduje zmiany temperatur w pomieszczeniach. Najczęściej jest w nich zbyt zimno albo za gorąco, pomimo prawidłowej temperatury na termostacie. Wahania temperatur odczuwalne są, zwłaszcza gdy źródło ciepła pracuje ze zmniejszoną mocą. Brak zaworu równoważącego lub jego nieprawidłowe działanie przekładają się na wzrost kosztów ogrzewania. Trzeba również zwrócić uwagę na szybsze zużycie urządzeń sterujących, ze względu na nieodpowiednie warunki pracy.

Zasady regulacji i równoważenia systemu grzewczego

Aby uniknąć opisanych nieprawidłowości przy eksploatacji instalacji grzewczej, należy przeprowadzić jej zrównoważenie. Czynność ta pozwoli w przyszłości odpowiednio regulować parametry pracy całego systemu. Zapewni też prawidłowy przepływ czynnika przez odbiorniki ciepła, z uwzględnieniem zapotrzebowania energetycznego. Przed unormowaniem instalacji konieczny jest jej szczegółowy przegląd oraz ocena sprawności. W tym celu należy wykonać m.in.:

  • sprawdzenie szczelności wszystkich połączeń hydraulicznych,
  • pomiar ciśnienia statycznego,
  • ocenę zgodności wykonania instalacji z projektem,
  • kontrolę poprawności pracy automatyki oraz pomp,
  • wyliczenie zapotrzebowania obiektu na energię cieplną.

Im więcej danych zgromadzisz na etapie kontroli instalacji grzewczej, tym łatwiejsze będzie sporządzenie obliczeń niezbędnych do wyboru zaworu pod pionowego i armatury.

Zawory równoważące na projekcie instalacji grzewczej

Zawór równoważący - zasada działania

Klasyczne zawory równoważące umożliwiają regulację ilości czynnika przepływającego przez urządzenie za pomocą specjalnego pokrętła do zarządzania ruchem elementu zamykającego. Odbywa się ona na podstawie pomiarów ciśnień przez 2 przyłącza piezometryczne stanowiące integralny element wyposażenia zaworu. Ich odpowiednie umiejscowienie pozwala na precyzyjny pomiar ciśnienia w instalacji. Urządzenia tego typu charakteryzują się wysoką jakością wykonania i dużą odpornością na działanie korozji. Korpus zaworu równoważącego zazwyczaj zbudowany jest z odpowiedniego stopu mosiądzu, a sam element zamykający przepływ - z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Najlepsze dostępne na rynku urządzenia oferują precyzyjną regulację pokrętła, co pozwala uzyskać odpowiednią dokładność nastawy.

Zawory podpionowe - ręczne czy automatyczne?

Ręczne zawory równoważące z zasady charakteryzują się prostą i zwartą budową, co znacznie ułatwia ich instalację. Wyposażone są zwykle w nastawę wstępną, która określa minimalny przepływ wody. Jednocześnie konstrukcja zaworu umożliwia jego swobodne otwarcie do pozycji maksymalnej. Z kolei urządzenia automatyczne pozwalają na utrzymanie różnicy ciśnień w określonym zakresie. Ich zaletą jest brak konieczności ponownego równoważenia instalacji wodnej nawet po jej rozbudowie.

Podsumowanie

Właściwe zrównoważenie instalacji hydraulicznej zapewnia bezstratną pracę wszystkich odbiorników ciepła - grzejników, pętli ogrzewania podłogowego czy nagrzewnic. Zawór podpionowy jest urządzeniem, które podnosi sprawność systemu grzewczego i zapobiega przegrzewaniu lub nadmiernemu wychładzaniu się pomieszczeń. Instalacja wyposażona w zawory równoważące działa ciszej i efektywniej, co pozwala zmniejszyć nakłady na ogrzewanie przy zwiększeniu komfortu cieplnego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl