Jaki komin do kominka wybrać?
Jaki komin do kominka wybrać?

Własny dom z kominkiem to marzenie wielu rodzin. Jeśli jesteś na etapie realizacji tej jakże przyjemnej wizji, powinieneś zadbać o każdy detal instalacji urządzenia w budynku. Jednym z kluczowych jest wybór odpowiedniego przewodu spalinowego oraz jego prawidłowa instalacja. Podpowiadamy, jak wybrać wkład kominowy do kominka i na co zwracać szczególną uwagę, instalując kanał dymowo-wentylacyjny.

czytaj całość »
Budowa komina systemowego – poradnik
Budowa komina systemowego – poradnik

Wygodną i znacznie tańszą alternatywą dla murowanych z cegły przewodów dymowych jest budowa komina systemowego. Takie rozwiązania ma w swojej ofercie wielu producentów, a łatwo dostępne systemy kupisz w większości supermarketów budowlanych. Z tego artykułu dowiesz się jak postawić komin systemowy krok po kroku. To naprawdę nie jest skomplikowane! Poznaj podstawowe zasady obowiązujące przy murowaniu kominów z gotowych elementów i sprawdź jakich błędów bezwzględnie powinieneś unikać w trakcie montażu!

czytaj całość »
Uszczelnianie komina krok po kroku - poradnik
Uszczelnianie komina krok po kroku - poradnik

Problem nieszczelnych przewodów dymowych lub wentylacyjnych dotyczy najczęściej starych budynków. Pęknięty komin z cegły może zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców, z uwagi na możliwość przedostawania się spalin do mieszkania. Jego naprawę możesz przeprowadzić na kilka sposobów. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się problemów z uszkodzonym przewodem krok po kroku.

czytaj całość »
Jaki zasobnik CWU będzie najlepszy do naszego domu?
Jaki zasobnik CWU będzie najlepszy do naszego domu?

Jaki zasobnik CWU będzie najlepszy do naszego domu?

Standardowe podgrzewanie wody za pomocą centralnego ogrzewania jest bardzo kłopotliwe, szczególnie w letnie dni, kiedy nie chcemy dodatkowo podnosić temperatury w domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zasobnik cwu, który zapewnia komfort korzystania z ciepłej wody. 

Czym jest zasobnik cwu?
Zasobnik ciepłej wody to nic innego jak specjalnie zaprojektowany zbiornik w kształcie walca lub prostopadłościanu, w którym przechowywana jest woda. Dzięki temu, że jest on zaizolowany termicznie - najczęściej pianką poliuretanową- strata ciepła jest niewielka. Wewnątrz zbiornika najczęściej znajduje się spiralna rura, której zadaniem jest przekazywanie ciepła z kotła i ogrzewanie zmagazynowanej w zasobniku wody.

Na co zwrócić uwagę, kupując zasobnik ciepłej wody? Zapraszamy do lektury.
czytaj całość »
Zasada działania zaworów równoważących - regulacja i równoważenie instalacji grzewczej
Zasada działania zaworów równoważących - regulacja i równoważenie instalacji grzewczej

Odpowiednio wyregulowana instalacja centralnego ogrzewania pozwala na uzyskanie wymaganego przypływu czynnika grzewczego we wszystkich jej punktach. To samo tyczy się końcowych odbiorników ciepła - kaloryferów, nagrzewnic czy ogrzewania podłogowego. Równoważenie parametrów systemu możliwe jest dzięki montażowi odpowiednich zaworów podpionowych. Poznaj zasadę ich działania i dowiedz się, jak prawidłowo wyregulować i zrównoważyć pion grzewczy w budynku mieszkalnym lub dowolnym obiekcie.

czytaj całość »
Instalacja PEX skręcana czy zaciskana? Poradnik wyboru
Instalacja PEX skręcana czy zaciskana? Poradnik wyboru

Coraz częściej w instalacjach grzewczych, chłodniczych czy przeznaczonych do transportu ciepłej wody użytkowej stosowane są rury z tworzyw sztucznych, takich jak polietylen sieciowy (PEX). Rur tych nie można łączyć za pomocą klejenia, czy zgrzewania. Zamiast tego stosuje się złączki zaprasowywane lub skręcane. Jeden i drugi sposób łączenia ma swoje zalety, a wybór konkretnej metody będzie miał wpływ na koszty i parametry instalacji. Dowiedz się, kiedy instalacja lepiej sprawdza się jako zaciskana, a w jakich przypadkach powinna być skręcana.

czytaj całość »
Rodzaje zaworów grzejnikowych - jak dobrać?
Rodzaje zaworów grzejnikowych - jak dobrać?

Aby ogrzewanie w Twoim domu odpowiednio funkcjonowało, niezbędne jest dostosowanie pracy kaloryferów do warunków wewnątrz budynku. Służą do tego zawory i termostaty, odpowiadające za wykorzystanie możliwości centralnego ogrzewania. Poznaj najpopularniejsze rodzaje zaworów grzejnikowych i dowiedz się, jak dobrać głowicę termostatyczną, która zapewni optymalne działanie instalacji grzewczej.

czytaj całość »
Przegląd przepływowych podgrzewaczy wody. Jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać?
Przegląd przepływowych podgrzewaczy wody. Jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać?

Zapewnienie ciepłej wody jest podstawową rzeczą, o jaką należy w domach, które są podłączone do sieci wodociągowej lub korzystają z własnego ujęcia wody. Spośród wielu opcji grzewczych najwygodniejszą i najbardziej energooszczędną wydają się przepływowe podgrzewacze wody. Oferta rynkowa jest bogata i różnorodna, toteż przed wyborem warto zapoznać się z ich rodzajami i specyfikacją techniczną. Dobrze dobrany przepływowy ogrzewacz wody pozwala zaoszczędzić nie tylko wodę, ale też energię elektryczną.

Jak działa przepływowy podgrzewacz wody? Przegląd przepływowych podgrzewaczy wody. Jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać?

czytaj całość »
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Odpowietrzanie krok po kroku
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Odpowietrzanie krok po kroku

Gdy za oknem zimowa szaruga, przenikliwy wiatr i nieprzyjemny mróz, ciepły dom powinien być idealnym schronieniem. Nowoczesne systemy grzewcze, w tym podłogowe, cechują się doskonałą wydajnością przy ograniczeniu kosztów eksploatacji. Niestety sezon zimowy często rozpoczyna się problemami. Jednym z powszechniejszych jest zapowietrzone ogrzewanie podłogowe. Czym się objawia i jak temu zaradzić? Na te pytania odpowiemy w dalsze części - zapraszamy!

czytaj całość »
JAK ROZPOZNAĆ BŁĘDY W BUDOWIE KOMINA
JAK ROZPOZNAĆ BŁĘDY W BUDOWIE KOMINA

Komin jest jednym z najważniejszych elementów domu. Nie tylko zapewnia właściwe funkcjonowanie systemu grzewczego, ale również odpowiada za prawidłowe odprowadzanie dymu oraz gazów spalinowych do atmosfery. Błędy wykonawcze przy budowie i montażu systemu kominowego mogą nie tylko doprowadzić do problemów w jego użytkowaniu, ale też narazić domowników na niebezpieczeństwo.

Niżej przedstawiamy najczęściej spotykane niedociągnięcia i pomyłki popełniane w czasie budowania oraz montażu kominów.

Murowany kanał kominowy jest elementem wymagającym wysokiej staranności wykonania, co znajduje swoje odzwierciedlenie w obowiązujących przepisach budowlanych. Nie bez powodu proces budowania komina podlega stałej kontroli dokonywanej przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru.Niżej omówimy najczęściej popełniane przez wykonawców błędy, klasyfikując je według objawów sygnalizujących istnienie nieprawidłowości.

czytaj całość »
JAKI KOMIN WYBRAĆ DLA NASZEGO DOMU?
JAKI KOMIN WYBRAĆ DLA NASZEGO DOMU?

W trakcie budowy domu niezwykle ważną kwestię stanowi właściwie wybrany komin. To priorytet nie tylko ze względu sprawność ogrzewania czy oszczędność, ale także bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego warto poznać w ogólnym zarysie zależność między rodzajem komina, a źródłem ogrzewania oraz istniejące rozwiązania.

Kanał kominowy odprowadza dym i gazy powstałe w wyniku spalania w komorze kotła grzewczego lub w palenisku kominka. W zależności od rodzaju paliwa wyróżniamy kominy dymowe oraz spalinowe. Komin umożliwiać też może wymianę powietrza w pomieszczeniach - wówczas mamy do czynienia z kanałami wentylacyjnymi. Niżej omówimy przewody kominowe związane z ogrzewaniem budynków.

czytaj całość »
Dlaczego warto zainwestować w kominy systemowe ceramiczne?
Dlaczego warto zainwestować w kominy systemowe Schiedel?

Komin systemowy musi być dostosowany do źródła ciepła. W związku z tym inne systemy kominowe sprawdzą się do odprowadzania spalin z kotłów na paliwa stałe, a inne do kotłów kondensacyjnych i niskotemperaturowych. Sprawdź, z jakimi kotłami będą kompatybilne kominy ceramiczne i dlaczego warto w nie zainwestować.

Kominy systemowe ceramiczne i ich zalety

Kominy wykonane z ceramicznych prefabrykatów pozwalają znacząco uprościć montaż systemów kominowych jedno- oraz wielokanałowych. Ze względu na prostotę implementacji, kominy te mogą być montowane zarówno w trakcie budowy domu, jak i podczas generalnego remontu. Nie wymagają one oddzielnego fundamentowania i mogą być posadowione również na stropach. Kominy te mogą być wykorzystywane jedynie do odprowadzania spalin, jak również być wyposażone w dodatkowy kanał wentylacyjny....

 

czytaj całość »
Jakie rury stalowe wysokotemperaturowe żaroodporne wybrać do kominków?
Jakie rury stalowe wysokotemperaturowe żaroodporne wybrać do kominków?

Montując systemy kominowe, warto zwrócić szczególną uwagę na rury do kominka oraz przyłącza kominowe. Od ich jakości, szczelności oraz parametrów technicznych zależy nie tylko żywotność systemów kominowych, ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo eksploatacji kominków.

Czym powinny charakteryzować się kominy stalowe?

Jakie rury stosować przy kominach stalowych? Zapraszamy do lektury.

 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl